
Dlaczego chorobie towarzyszy senność? Rola odpoczynku przy powrocie do zdrowia
Odpowiednia ilość i jakość snu ma ogromny wpływ na zdrowie, i to zarówno fizyczne, jak i psychiczne. Szczególne znaczenie dla organizmu ma odpoczynek podczas choroby i osłabienia, ponieważ poprawia samopoczucie i może nawet przyspieszyć powrót do zdrowia. Dlaczego różnego rodzaju infekcjom tak często towarzyszy senność? Jak sen przyczynia się do poprawy stanu zdrowia?
Skąd bierze się senność podczas choroby?
Senność podczas choroby nie powinna nikogo dziwić – organizm jest osłabiony przez rozwijającą się infekcję, przez co trudno o motywację, a czasem nawet chęć na podniesienie się z łóżka. Nadmierne zmęczenie można zaobserwować przy różnych rodzajach chorób, od niegroźnego przeziębienia, po przypadki ostrych infekcji bakteryjnych i wirusowych. Wiąże się to nie tylko ze zwiększoną sennością, ale często i osłabioną koncentracją czy ogólną niechęcią do wykonywania nawet najbardziej podstawowych zadań.
Badania prowadzone nad związkiem infekcji i ogólnego zmęczenia wykazały, że senność i niechęć do działania wynika ze spadku poziomu oreksyny, nazywanej również hipokretyną. To substancja wytwarzana przez mózg w celu regulacji senności, chęci odpoczynku i stanu czuwania. Kiedy organizm jest osłabiony chorobą, niedobory oreksyny zwiększają senność. Gdy wraz ze zdrowieniem ilości tej substancji wracają do normalnego poziomu, wraz z nią wraca chęć do działania.
Co robić, gdy złe samopoczucie utrudnia spokojny sen?
Nie warto walczyć ze zmęczeniem podczas choroby i zmuszać się do wykonywania różnych zadań czy obowiązków, zwłaszcza jeśli nie są konieczne. W ten sposób można tylko pogorszyć swoje samopoczucie i końcowo odczuwać jeszcze większe zmęczenie. Jeśli zmagasz się z infekcją i czujesz senność, najlepiej będzie, jeżeli pozwolisz sobie na odpoczynek.
Objawy choroby mogą jednak skutecznie utrudniać zaśnięcie i prowadzić do częstych wybudzeń. Jeśli tak jest i w Twoim przypadku, zaopatrz się w:
- leki na katar, w tym przede wszystkim aerozol do nosa, który niemal natychmiast go udrożni i ułatwi oddychanie;
- środki hamujące kaszel, nawilżające błonę śluzową gardła i łagodzące jej podrażnienia;
- preparaty przeciwgorączkowe, które przyjęte przed snem zbiją zbyt wysoką temperaturę ciała i mogą w ten sposób przedłużyć sen.
Odpoczynek w ciągu dnia, choć zalecany przy chorobie, może utrudniać wieczorne zasypianie. Jeżeli trudno Ci zasnąć, przeczytaj, czym jest i jak działa melatonina. To hormon występujący w organizmie naturalnie, którego zadaniem jest regulacja cyklu dobowego, w tym zwiększenie senności pod koniec dnia. Przyjmowanie melatoniny przed snem może ułatwić wyciszenie się, zaśnięcie i spokojne przespanie całej nocy.
Dlaczego odpoczynek jest tak ważny przy infekcjach?
Podczas choroby organizm wykorzystuje sporą część zgromadzonej energii na zwalczanie infekcji. Częsty i efektywny odpoczynek może nie tylko poprawić w takiej sytuacji Twoje ogólne samopoczucie, ale i kondycję zdrowotną. Sen może ułatwić pełną regenerację organizmu, przyspieszyć powrót do zdrowia i sprawić, że objawy choroby będą nieco mniej dokuczliwe.
Kiedy odpoczywasz, Twój organizm niezwykle szybko się regeneruje. Dotyczy to również układu odpornościowego, który podczas snu pracuje niezwykle wydajnie, zajmując się odbudową komórkową i wytwarzaniem przeciwciał niezbędnych do pokonania infekcji.
To zupełnie normalne, że podczas choroby możesz potrzebować nieco więcej snu niż zazwyczaj. Nie rezygnuj z niego, w tym nie tylko odpoczynku nocnego, ale i drzemek w ciągu dnia, jeśli tylko czujesz, że ich potrzebujesz. Bardzo możliwe, że to właśnie dzięki nim szybciej poczujesz się lepiej.
Artykuł sponsorowany