W dzisiejszych czasach, gdzie tempo życia jest szybsze niż kiedykolwiek, a wymagania zawodowe, społeczne i osobiste nieustannie rosną, stres stał się niemal nieodłącznym elementem codzienności wielu z nas. Chociaż w niewielkich dawkach może on działać motywująco i pomagać w osiąganiu założonych celów, jego chroniczne formy mogą mieć poważne konsekwencje dla zdrowia psychicznego i fizycznego.

Niedawne badanie przeprowadzone na 2000 dorosłych przez Adobe Express wykazało jednak, że jest pewna czynność, która skutecznie potrafi zniwelować stres. Mowa o czytaniu.

Sięganie po książki i czytanie nawet przez zaledwie sześć minut dziennie może obniżyć poziom stresu o 60%. Dzieje się to za sprawą obniżenia tętna, zmniejszenia napięcia mięśniowego oraz zmianę stanu umysłu.

Jakie jest dobre tempo odchudzania?

Jakie czynności redukują stres?

Poza czytaniem, stres obniżają także: spacerowanie, gotowanie, pieczenie oraz prowadzenie dziennika w swoim wolnym czasie. Hobby te redukują lęk i poprawiają zdrowie psychiczne, a także pomagają wielu osobom zarządzać swoimi emocjami w pozytywny i produktywny sposób.

Angażowanie się w działania, które LUBISZ, to świetny sposób, by uciec od codziennej rutyny i obowiązków. Ten czas na odłączenie się może pomóc w obniżeniu poziomu stresu; redukcji lęku; dać przestrzeń i czas na przetworzenie pewnych sytuacji; a także promować dobre samopoczucie psychiczne – komentuje Kamalyn Kaur, psychoterapeuta.

Badanie przeprowadzone przez American Psychological Association ujawniło, że ryzyko depresji wśród dorosłych, którzy wykonywali zalecaną ilość aktywności fizycznej w tygodniu – około 2,5 godziny szybkiego chodzenia – obniżyło się o 25%. Wykonywanie większej ilości ćwiczeń nie wydawało się przynosić dodatkowych korzyści dla nastroju.

Inna ankieta przeprowadzona przez Dr. Oetker wykazała, że dwie trzecie respondentów piecze, aby poprawić swój nastrój. 61% ankietowanych powiedziało również, że dzielenie się swoimi wypiekami z innymi sprawia, że są szczęśliwi.

Inne kreatywne hobby, do których Brytyjczycy zwracają się w celu relaksu, to granie na instrumencie (24%), sporty indywidualne (24%) oraz prowadzenie dziennika (22%).

Kamalyn Kaur podsumowuje: – Posiadanie własnych hobby, z dala od rodziny, to świetny sposób na wprowadzenie równowagi do życia, ponieważ jest to czas poświęcony dla ciebie. Skupiasz się na tym, co chcesz robić; priorytetowo traktujesz siebie; oraz myślisz o własnych potrzebach emocjonalnych. W tym kontekście hobby mogą być świetnym sposobem na wprowadzenie samoopieki i zapobieganie wypaleniu. Tożsamość własna jest wzmacniana, ponieważ hobby pozwalają ci angażować się w to, co lubisz; co cię zapala; i co sprawia, że czujesz się dobrze. To jest ważne, zwłaszcza gdy tak wielu ludzi czuje, że stracili siebie i to, kim są w zgiełku życia rodzinnego.

Co ciekawe, zaledwie sześć procent respondentów stwierdziło, że nie uprawia żadnych hobby lub zajęć jako sposób na odprężenie.

7 przykazań szczęśliwej kobiety