Statystyki dotyczące pandemii COVID-19 są zatrważające. Od jej wybuchu zmarły już 4 miliony ludzi. Światowa Organizacja Zdrowia podała, że pandemia jest przyczyną traumy, która dotknęła większą liczbę osób niż II wojna światowa. Skutki pandemii będą odczuwalne przez wiele lat. Trauma, o której wspomina WHO, nazywana jest zespołem stresu popandemicznego. Chociaż jeszcze nie został oficjalnie uznany za zaburzenie psychiczne, można nazwać go odmianą zespołu stresu pourazowego. Zespół stresu popandemicznego zdaniem wielu ekspertów powinien już zostać wpisany na listę chorób. Jak go rozpoznać?

Współczesna pandemia XXI wieku to nie tylko koronawirus, ale choroba, na którą cierpią ludzie niezależnie od wieku i płci [wywiad]

O zespole stresu popandemicznego

Twórcą terminu „zespół stresu popandemicznego” jest psychoterapeuta Owen O’Kane. Opisuje go jako różnego rodzaju traumy, które powstają przez długotrwały stres. Zdaniem specjalisty obecnie nie odczuwamy mocno tego problemu, gdyż wciąż jesteśmy w trakcie normalizowania okoliczności, w których się znajdujemy. Jednak po zakończeniu pandemii dostrzeżemy, jak wielką traumą dla społeczeństwa był tej okres. Zespół ten, zwany PPSD, w symptomach podobny jest to zespołu stresu pourazowego (PTSD). Zasadniczo u każdej osoby będzie dawał nieco inne objawy – należą do nich między innymi lęk, niska motywacja, uczucie bezsilności, zaburzenia snu, złość, poirytowanie, odrętwienie, negatywne myśli, wycofanie się z życia społecznego czy uczucie ciągłego zmagania się z przeciwnościami. Jeśli przed pandemią nie odczuwałaś takich emocji, a teraz uderzają one z całą mocą, może to być sygnał, że właśnie doświadczasz zespołu stresu popandemicznego.

Jak pandemia COVID-19 stała się zaczątkiem innej groźnej pandemii? Wywiad z dr Konradem Słynarskim

Zespół stresu popandemicznego i sposoby radzenia sobie z nim

Jest to zupełnie nowy rodzaj traumy, dlatego ludzie wciąż poszukują sposobów na wyjście z niej, na nawiązanie relacji. Wzrasta w nas potrzeba poszukania wsparcia i pomocy. Psycholożka kliniczna z Kalifornii Sundas Pasha przekazała, że wielu specjalistów ma już przygotowany zestaw strategii, które mogłyby pomóc pozbyć się skutków pandemii i nauczyć, jak sobie z nimi radzić. Wydarzenia z okresu pandemii mają znaczny wpływ na naszą psychikę. Co możemy zrobić sami? Dbać o minimalizowanie stresu poprzez spotykanie się z przyjaciółmi, uporządkowanie swojego życia i powolna próba do powrotu rutyny sprzed obostrzeń. Czy Was również dotknął zespół stresu popandemicznego?