Udając się do sklepu w poszukiwaniu wodoodpornego kremu przeciwsłonecznego, możesz się rozczarować. Zgodnie z orzeczeniem Agencji ds. Żywności i Leków producenci nie mogą już zapewniać, że ich filtry przeciwsłoneczne są całkowicie wodoodporne lub odporne na pot. Mogą natomiast reklamować się jako wodoodporne i tego właśnie szukasz.

Domowe masło po opalaniu. Prosty przepis na ukojenie słonecznych oparzeń

Wodoodporny krem przeciwsłoneczny nie zapewnia najwyższej ochrony. Po kąpieli musisz nałożyć go ponownie. Jedno z badań przeprowadzonych w Anglii wykazało, że po zanurzeniu w słonej wodzie po 40 minutach SPF spada o 59%. Wycieranie się ręcznikiem może jeszcze bardziej zmniejszyć jego skuteczność.
Niektóre filtry przeciwsłoneczne są testowane pod kątem „wodoodporności”. Niektórzy producenci testują je pod kątem trwałości w wodzie aż do 80 minut. Fundacji na rzecz raka skóry ostrzega, że wszystkie filtry przeciwsłoneczne w końcu zmywają się pod wpływem wody.

Różne rodzaje ochrony przeciwsłonecznej

Najważniejsze, aby zacząć od dobrego, wysokiej jakości kremu przeciwsłonecznego, który zapewnia ochronę o szerokim spektrum. Powinna być to ochrona zarówno przed promieniami słonecznymi UVA, jak i UVB i powinna być wskazana na opakowaniu. Promienie UVA powodują starzenie się skóry, a promienie UVB opalają skórę, ale i UVA I UVB powodują uszkodzenia, które prowadzą do ryzyka zachorowania na raka.

Pamiętaj, aby aplikować krem co dwie godziny, gdy długo przebywasz na słońcu. Użyj ilości, która wypełniłaby kieliszek, aby pokryć odsłoniętą skórę na całym ciele. Aplikuj krem częściej, jeśli wchodzisz do wody.

Możesz wybrać filtr mineralny lub chemiczny. Mineralne filtry przeciwsłoneczne to te, które po nałożeniu pozostawiają lekki biały kolor na skórze i działają poprzez tworzenie fizycznej bariery, która blokuje promienie słoneczne. Chemiczne filtry przeciwsłoneczne działają pod powierzchnią skóry, pochłaniając i rozpraszając promienie słoneczne, aby uczynić je nieskutecznymi. Bez względu na to, jaki rodzaj ochrony przeciwsłonecznej wybierzesz, jeśli zamierzasz przebywać na słońcu przez dłuższy czas, użyj produktu z filtrem SPF 30 lub więcej, nawet jeśli jest pochmurno.

„Współczesna roszpunka” nie obcinała włosów 10 lat. Jej niesamowite zdjęcia robią furorę na całym świecie