Bierzesz go ze sobą wszędzie: do pracy, na zakupy i wypad ze znajomymi. Przeglądasz sieć, odpisujesz na wiadomości lub dzwonisz w różnych warunkach i miejscach. Czy zdarzyło Ci się położyć telefon na blacie przy umywalce w publicznej toalecie? Na stoliku w kawiarni? A teraz wyobraź sobie, jak często dotykasz telefonem twarzy, okolic nosa i ust (przy okazji zostawiając na ekranie makijaż, pot i złuszczony naskórek). Mimo śliskiej i gładkiej powierzchni, wciąż zostają na nim przeróżne zarazki. Telefon nadaje się wręcz idealnie do przenoszenia chorób (np. wirus grypy) oraz np. paciorkowców i gronkowców.

Zatrważające wyniki badań. Polacy wolą trzymać w ręce telefon niż dłoń ukochanej osoby

Jak wyczyścić telefon?

Smartfon najlepiej czyścić na sucho. Wszelkie płyny mogą uszkodzić urządzenie, dlatego nie korzystajcie z płynów do mycia szyb, antybakteryjnych albo alkoholu. Istnieją płyny lub żele do czyszczenia urządzeń elektronicznych, z których można skorzystać, ale należy się upewnić, że są one bezpieczne dla telefonów. Na rynku możemy dostać również specjalne ściereczki do ekranów, ale spokojnie wystarczy nam taka z mikrofibry. Przed czyszczeniem telefonu upewnij się, że do ściereczki nie przyczepiły się większe elementy, które mogłyby zarysować ekran. Dobrym pomysłem jest również użycie jednorazowych chusteczek nasączonych płynem, jednak w ich przypadku również musimy doczytać, czy są one bezpieczne dla urządzeń elektronicznych.

Co dzieje się z mózgiem, kiedy sięgasz po telefon. Zaskakujące!

Jak często czyścić telefon?

Wszystko zależy od tego, jak często go używasz. Jeśli sięgasz po niego bardzo często, najlepiej robić to kilka razy dziennie. A jeśli rzadko – wystarczy raz dziennie. Gdy rozmawiasz, najlepiej używać zestawu słuchawkowego. Dzięki temu nie będziesz musiała telefonem dotykać twarzy. Dbanie o higienę jest bardzo ważne, dlatego nie zapominaj o regularnym czyszczeniu sprzętów, których używasz.