Kiedy w telefonach pojawiła się możliwość przestawienia na tryb ciemny, wiele osób całkowicie zrezygnowało z trybu dziennego. Tryb ciemny zmniejsza ilość niebieskiego światła wytwarzanego przez ekran. Wydawałoby się zatem, że niesie ze sobą wiele korzyści. Czy rzeczywiście wpływa pozytywnie na oczy i zdrowy sen? Okuliści zabrali głos i wyjaśnili kilka kwestii związanych z trybem ciemnym w telefonie.

Czy tryb ciemny jest lepszy dla oczu?

Co zaskakujące nie oferuje on żadnych realnych korzyści dla oczu. „Niebieskie światło samo w sobie nie jest szkodliwe. Nie ma dowodów na to, aby niebieskie światło szkodziło komórkom oka, gdy są one wystawiane na światło emitowane przez komputery lub telefony komórkowe”, wyjaśniła okulistka Stephanie Cox. Tryb ciemny nie ma wpływu na długoterminowe zdrowie oczu. Jeśli Twoje oczy są zmęczone lub suche po całym dniu wpatrywania się w ekran, możesz mieć do czynienia z tak zwanym cyfrowym zmęczeniem oczu. Jest to niekomfortowe, ale nie powoduje trwałych uszkodzeń.

Media społecznościowe kłamią. Influencerka w dobitny sposób pokazuje, jaka jest prawda

Według American Academy of Ophthalmology cyfrowe zmęczenie oczu ma wiele przyczyn, a jedną z nich jest, to kiedy patrzymy na ekran mrugamy o 66% mniej. Prowadzi to do zmęczenia i swędzenia oczu. Aby zapobiec cyfrowemu zmęczeniu oczu, zaleca się częste mruganie, siedzenie około pół metra od ekranu, dostosowywanie jasności do poziomu światła w otaczającym pomieszczeniu i przestrzeganie pewnej zasady: co 20 minut należy patrzeć na obiekt oddalony o co najmniej 6 metrów przez 20 sekund.

Przełączenie telefonu w tryb ciemny raczej nie przyniesie ulgi w cyfrowym zmęczeniu oczu, ale jeśli wolisz tryb ciemny lub uważasz, że ułatwia on korzystanie z telefonu, powinnaś nadal z niego korzystać. Jeśli natomiast masz problem ze zmęczeniem oczu regularnie, umów się na wizytę u okulisty, aby wykluczyć jakiekolwiek problemy zdrowotne.

Tryb ciemny może być natomiast korzystny w innej dziedzinie naszego życia.

Dr Melanie Pogach specjalistka medycyny snu, wyjaśniła, że rytm dobowy człowieka uruchamiany jest przez różne bodźce. W szczególności światło. Podczas gdy światło o pełnym spektrum, które zawiera wszystkie kolory tęczy, jest stymulujące, długości fal światła niebieskiego są najbardziej stymulujące. Światło niebieskie, ostrzega mózg, że jest dzień i hamuje wydzielanie melatoniny, hormonu regulującego sen. Poziom melatoniny zaczyna rosnąć na kilka godzin przed ułożeniem się do snu i rośnie w trakcie nocy, ostatecznie spadając, gdy zbliża się poranek.

Ekspozycja na światło, zwłaszcza światło niebieskie, przed i podczas „biologicznej” nocy, może wpływać na jakość snu i rytm dobowy. I tu pojawia się tryb ciemny. Podczas gdy ekspozycja na niebieskie światło w ciągu dnia nie stanowi problemu, warto unikać niebieskiego światła w nocy.

Wybrano najpiękniejszą kobiecą twarz na świecie. Jej właścicielka zachwyca urodą i jest zmienna jak kameleon