Śnienie jest jedną z największych zagadek naszej podświadomości. Sny powstają jako projekcje naszych wspomnień, marzeń, lęków i im podobnych odczuć. Istnieje również coś takiego jak świadomy sen. Czym jest i czy można go wywołać?

Współczesny seksizm. Post Martyny Wojciechowskiej wywołał ogromne poruszenie wśród jej obserwatorek

Czym jest świadomy sen?

Świadomy sen to taki, który jesteśmy w stanie kontrolować. W takim śnie zachowujesz część świadomości, która pomoże kierować Ci wydarzeniami, które mają miejsce. To tak, jakbyś była aktorką, która wciela się w postać ze snu i odgrywa jej rolę, decydując o tym, co się stanie. Pierwszy świadomy sen został opisany już w 1913 roku. „A Study of Dreams” holenderskiego psychiatry i pisarza Frederika van Eedena wspominało po raz pierwszy o tym niesamowitym zjawisku, jednakże naukowe potwierdzenie jego istnienia uzyskaliśmy dopiero w latach 70. XX wieku. Eksperyment przeprowadzili Alan Worsley i Keith Hearne i wówczas zaobserwowali ruch gałek ocznych osób śniących, które stanowiły grupę badawczą. Do dzisiaj zjawisko świadomego snu nie jest do końca zbadane, jednakże część osób mówi, że ma ono dobry wpływ na zdrowie psychofizyczne. Może pomagać osobom, które często mają koszmary. Taka osoba podczas snu może kontrolować wydarzenia i zachować świadomość, że to, co się dzieje, jest tylko snem. Świadomy sen może również pomóc nam zrozumieć samych siebie, własne emocje oraz zachowania. Zwolennicy wprowadzania się w ten stan twierdzą, że zwiększa to kreatywność oraz… jest świetną zabawą.

Niebezpieczeństwa świadomego snu

O niebezpieczeństwie świadomego snu mówią głownie środowiska religijne, które są przeciwne samej idei. Natomiast w trakcie badań nie udowodniono, aby świadomy sen negatywnie wpływał na nasze zdrowie psychiczne i fizyczne. Początkujące osoby powinny pamiętać, żeby nie zaburzać konkretnych faz snu, co mogłoby doprowadzić do znacznego obniżenia jakości wypoczynku.

Francja chce zakazać tzw. testów dziewictwa. Koniec z badaniem „czystości” kobiet i dziewcząt

Czy świadomy sen można wywołać?

Istnieje kilka tradycji świadomego śnienia i każda z nich ma inne techniki. Według niektórych osób świadome śnienie można wywołać samodzielnie. Jednym przyjdzie to z łatwością, natomiast innym może zająć to wiele czasu i prób, jednakże według badaczy każdy jest w stanie śnić świadomie. W większości technik kluczem do osiągnięcia sukcesu jest autosugestia i powiedzenie sobie, że chcemy przeżyć świadomy sen. Najlepiej, aby tę decyzję podjąć tuż przed zaśnięciem. Niektórzy wspominają, aby wybrać sobie również miejsce, w którym sen ma się dziać. Nawet jeśli nie będziesz w stanie kontrolować snu, takie działanie może sprawić, że będziesz w stanie zapamiętać to, co Ci się przyśniło. Jeśli do tego dojdzie, koniecznie zapisz swój sen w notesie. Jest to ćwiczenie, które pomoże nam wywołać świadome sny.