Polska znalazła się w gronie krajów wyrażających największe poparcie dla obowiązkowych szczepień – wskazał II Międzynarodowy Raport na temat Zdrowia STADA 2020. W okresie globalnego zagrożenia epidemiologicznego aż 88% Polaków poparło obligatoryjną immunizację.

Plasuje to Polskę na trzecim – ex aequo z Włochami – miejscu pośród 12 ankietowanych krajów. Bardziej przychylni obowiązkowi szczepień okazali się tylko Hiszpanie (94%) i Finowie (89%). Polacy uznali też szczepienia obowiązkowe za ważny czynnik warunkujący bezpieczeństwo społeczeństwa i obywateli. Ponad połowa z nas – 59% – przyznaje, że szczepionki są istotne w kontekście ochrony populacji. Daje to Polsce drugie – po Hiszpanii (63%) – miejsce w Europie.

Ewa Minge przyznaje: „Byłam osobą, która nie bardzo zwracała uwagę na swoje zdrowie”

Obowiązkowe szczepienia w czasach pandemii koronawirusa

W okresie, gdy cały świat z zapartym tchem śledzi postęp prac badawczych nad opracowaniem szczepionki na COVID-19, wyniki badania napawają optymizmem. Wskazują, bowiem, że w okresie niepewności wywołanej pandemią wirusa SARS-CoV-2, wśród Polaków rośnie przekonanie o słuszności stosowania obowiązkowych szczepień,  mówi Paulina Romaniszyn, Dyrektor Generalna STADA Poland. Widoczny wzrost zaufania wraz z troską o dobro społeczeństwa pozwala mieć nadzieję, że odsetek Polaków przychylnych szczepieniom, zamiast maleć, będzie rósł, dodaje.

Jedynie 3% Polaków otwarcie przyznało, że nie wierzy w działanie szczepionek, co okazało się zgodne z europejską średnią. Podobnie – bo również 3% Polaków – przyznało, że szczepienia zwiększają ich poczucie bezpieczeństwa. Przy średniej europejskiej wynoszącej 11%, obawy dotyczące działań niepożądanych będących następstwem przyjęcia szczepionki wyraziło tylko 8% Polaków.

Jak zmiany klimatu wpływają na nasze zdrowie

Wiedza o chorobach, przed którymi chronią szczepionki uplasowała Polaków nieco poniżej średniej europejskiej. Polacy znaleźli się w grupie, która najmniej wie o możliwości immunizacji przeciwko odrze, ospie wietrznej, wirusowemu zapaleniu wątroby typu A/B i rakowi szyjki macicy. Niestety, nadal spora część Polaków jest przekonana o istnieniu szczepionki przeciwko AIDS i chorobom wywołanym przez norowirusy.

Obszar związany z edukacją w zakresie szczepień jest kluczowy, bowiem pozwala uniknąć niebezpiecznych dla zdrowia i życia powikłań. Nie mniej ważne jest zwiększanie świadomości Polaków w kwestii budowania odporności zbiorowiskowej, której kluczowym instrumentem są szczepienia ochronne,  podkreśla Paulina Romaniszyn.

5 najważniejszych składników jesiennej diety. Jak ją skomponować?