Obecnie w mediach społecznościowym jednym z najczęściej powracających trendów na „odchudzanie” jest stosowanie octu jabłkowego. Dwie łyżki octu przyjmowane codziennie przed śniadaniem mają być rozwiązaniem wszystkich bolączek osób chcących zrzucić kilka kilogramów. Wiele osób deklaruje, że to rozwiązanie jest skuteczne, ale czy dobre dla zdrowia?

Uważa się, że ocet jabłkowy obniża zły cholesterol, podnosi dobry cholesterol, obniża trójglicerydy, a nawet ciśnienie krwi. Ponadto stwierdzono, że ma zdolność do poprawy zdrowia jelit i zmniejszania stanu zapalnego organizmu, który przyczynia się do chorób autoimmunologicznych, w tym reumatoidalnego zapalenia stawów i stwardnienia rozsianego. Wykazano również, że promuje zdrowe bakterie jelitowe i łagodzi choroby skóry, takie jak egzema i łuszczyca. Jednak, podobnie jak w przypadku innych produktów zbyt wiele dobrego może być złe, a zbytnie poleganie na occie jabłkowym może powodować niebezpieczne skutki uboczne.

Jak ocet jabłkowy może poprawić kondycję włosów?

Ocet jabłkowy może negatywnie wpływać na trawienie

Chociaż w małych ilościach ocet jabłkowy może okazać się korzystny, u niektórych osób może zakłócać trawienie. „Kiedy pijesz za dużo – więcej niż dwie łyżki stołowe – może to zacząć wchodzić w interakcje z wchłanianiem innych składników odżywczych” – mówi dietetyczka Juliana Tamayo. „W skrajnych przypadkach prowadzi to do gastroparezy, która może prowadzić do wzdęć, niestrawności, nudności, wymiotów i innych problemów”, dodaje dietetyczka.
Według Healthline picie czystego octu jabłkowego bez rozcieńczania go wodą może potencjalnie powodować oparzenia gardła i przełyku oraz erozję szkliwa zębów ze względu na jego wysoką kwasowość. Może również powodować niestrawność, co, jak na ironię, jest jednym z powodów, dla których może również działać na odchudzanie.

Jeśli chcesz włączyć ocet jabłkowy do swojej codziennej rutyny, najlepiej zacząć powoli od jednej łyżeczki rozcieńczonej szklanką wody. Jednak zanim zaczniesz, skonsultuj się z lekarzem.

Sonda

ocet jabłkowy

Pijesz ocet jabłkowy przed śniadaniem?