Większość z nas narzeka na brak snu. Obowiązek pójścia do pracy lub na zajęcia sprawia, że zrywamy się wcześnie, a z przyzwyczajenia i tak chodzimy późno spać. Wówczas decydujemy się nadrobić stracone godziny snu w dni wolne. Śpimy do późna i kładziemy się późno spać. Badania pokazały, że istnieje zależność między snem a wagą i dobrym samopoczuciem.

Dieta trychologiczna – jaki ma wpływ na włosy?

Rekomendowany czas snu

W przypadku osoby dorosłej rekomendowane jest spanie od siedmiu do ośmiu godzin na dobę. To optymalna ilość snu, która jest w stanie zagwarantować nam dobre samopoczucie i wystarczającą ilość energii na cały dzień. Rozpoczęto badania, które miały wykazać zależność między snem a wagą człowieka. Ich wyniki nie są jednoznaczne, jednakże część badaczy po przeanalizowaniu ich wyciągnęła wnioski, że istnieje powiązanie między ilością przespanych godzin i odczuwalnym apetytem. Dodatkowo odkryto, że niewyspane osoby o wiele chętniej sięgają po potrawy o wysokiej zawartości tłuszczu, takie jak fast foody. Zmianie ulegają także godziny jedzenia – osoby, które śpią za mało, sięgają po jedzenie po godzinie 19:00-20:00.

Dietetycy policzyli, ile kromek chleba można zjeść dziennie, żeby nie przytyć

Zależność między snem a wagą

Istnieją przypuszczenia, że zwiększony pobór pokarmu to próba uzupełnienia przez organizm niedoboru, gdyż zwiększona podaż energii sprzyja zasypianiu. Badacze skłaniają się jednak do stwierdzenia, że zbyt krótki sen wpływa negatywnie na sposób odżywiania, co w efekcie może prowadzić do nadwagi i otyłości. Co ciekawe, znaczenie ma nie tylko długość snu, ale i jego jakość. Jeśli osoba wybudza się w nocy, może to wpływać na uczucie głodu w trakcie dnia. Dodatkowo dochodzi do rozregulowania metabolizmu, co również sprzyja przybieraniu na wadze. Dlatego właśnie dla osób, które chcą utrzymać wagę lub schudnąć kluczowe jest pilnowanie higieny snu. Jest to jedna z rzeczy, która może ułatwić proces odchudzania.