Mamy już końcówkę maja, a to oznacza tylko jedno: niedługo czekają nas letnie, upalne dni. W tym czasie zaczynamy zadawać sobie bardzo ważne pytanie: czy klimatyzacja jest w stanie przenosić koronawirusa?

Pandemia koronawirusa a branża beauty. Co dalej?

Lato bez klimatyzacji?

Nie wyobrażamy sobie życia bez klimatyzacji, która pozwala odpocząć od letnich upałów i tworzy w miejscu pracy odpowiednią temperaturę. Podobnie rzecz ma się z restauracjami i innymi miejscami rekreacji. Czy włączanie klimatyzacji jest w stanie nam zagrozić? Wciąż trwa znoszenie obostrzeń, jednak trzeba się liczyć z tym, że niedługo otworzy się coraz więcej miejsc, a co za tym idzie: ludzie będą się czuli coraz swobodniej.

Pierwsze badania z klimatyzacją

Początkowo klimatyzacja budziła obawy. I słusznie, ponieważ, jak się okazało, bywały w Wuhan przypadki osób, które zaraziły się, siedząc razem w klimatyzowanym pomieszczeniu. Badania, które opublikowano w Emerging Infectious Diseases, mówiły o tym, że goście jednej z restauracji zarazili się od jednego chorego, który był bezobjawowy i siedział przed jednostką klimatyzacyjną. Koronawirus może rozprzestrzeniać się w takich miejscach o wiele szybciej.

Klimatyzacja jak kichnięcie?

Naukowcy potwierdzają – w zamkniętych miejscach publicznych klimatyzacja może nieść za sobą pewne zagrożenie. To wszystko przez sposób, w jaki działa. Dzięki klimatyzatorowi powietrze szybciej krąży, rozchodząc się po całym pomieszczeniu. Gdy kichamy, kaszlemy lub oddychamy wraz z wydzieliną rozchodzi się także koronawirus. Przy działającej klimatyzacji będzie miał o wiele większy zasięg.

Zero waste podczas pandemii koronawirusa. Jak zadbać o środowisko w trudnych czasach

Czy nie powinno się włączać klimatyzatora?

Przebywając w pomieszczeniu, w którym jest tłum, i tak bardzo narażamy się na zakażenie. Klimatyzator zwiększa szanse zarażenia się. Dlatego ważne jest unikanie tłumów. Gdy zobaczymy, że gdzieś przebywa wiele osób, warto zrezygnować z danego pomieszczenia – na przykład restauracji. Gdy jesteśmy w klimatyzowanym sklepie, sytuacja jest prostsza – nalży nosić wtedy maseczkę, co zahamuje rozprzestrzenianie się koronawirusa. Dodatkowo warto pamiętać, że są specjalne filtry do klimatyzatorów, które sprawiają, że patogeny nie przedostają się do powietrza.