Indeks glikemiczny, produkty o niskim ładunku glikemicznym – co to wszystko oznacza i jakie korzyści niesie ze sobą dieta oparta na tego typu artykułach? Wyjaśniamy, prezentując przykładowe wyroby zbożowe, po które warto sięgać.

Indeks glikemiczny – dieta a wskaźnik IG

Dieta o niskim indeksie glikemicznym cieszy się stale rosnącą popularnością. Niegdyś przeznaczona wyłącznie dla osób, które cierpią na cukrzycę, obecnie jest coraz chętniej praktykowana przez osoby marzące o zrzuceniu nadprogramowych kilogramów. Jednak aby zrozumieć popularność tego typu diety, na początek należy zweryfikować, czym jest niski indeks glikemiczny i co ma wspólnego z redukcją wagi.

Indeks glikemiczny (IG) określa, jak dany produkt żywnościowy wpływa na poziom cukru we krwi. IG może wynosić od 0 do 100. Wartości te określają szybkość, z jaką trawimy dany produkt, przekształcając w glukozę. Zatem im szybciej wzrasta poziom cukru we krwi po zjedzeniu danego produktu, tym ma on wyższy indeks glikemiczny. Dla lepszego zobrazowania i umożliwienia skomponowania diety o niskim indeksie glikemicznym wyróżnia się 3 kategorie produktów o:

  • niskim indeksie (IG 0-55)
  • średnim indeksie (IG 56-70)
  • wysokim indeksie (IG 71-100).

Jakie produkty wybierać?

Dieta, którą charakteryzuje niski lub średni ładunek glikemiczny, pozwala nie tylko zadbać o odpowiedni poziom cukru we krwi, również o sylwetkę. Wszystko ze względu na to, że produkty te są dłużej trawione, często bogate w wysokie pokłady białka i błonnika. Składniki te sycą na długo i równocześnie usprawniają działanie układu pokarmowego. Jakie produkty o niskim indeksie glikemicznym powinny znaleźć się w jadłospisie osoby, która chce schudnąć?

  • płatki orkiszowe – to mniej kaloryczna alternatywa dla płatków owsianych. Płatki orkiszowe w 100 g zawierają 330 kcal (owsiane 366 kcal), a ich indeks glikemiczny to 45
  • mąka pełnoziarnista – typ 2000 idealnie sprawdzi się do wypieku chleba i bułek oraz przygotowania dań mącznych. W 100 g takiej mąki znajduje się 330 kcal. Jej indeks glikemiczny jest równy 45
  • mąka gryczana – sprawdzi się zarówno do dań i wypieków słodkich, jak i słonych. 100 g produktu to ok. 335 kcal, a indeks glikemiczny wynosi 40
  • makaron razowy – pyszna, zdrowa i sycąca alternatywa dla klasycznego, „białego” makaronu. 100 g produktu to ok. 357 kcal. Makaron razowy ma też niski indeks glikemiczny równy 40.

Dieta o niskim indeksie glikemicznym nie musi wiązać się z wyrzeczeniami czy brakiem dobrego smaku. Wręcz przeciwnie. Przygotowując posiłki na bazie wyżej wymienionych produktów, nie trzeba rezygnować z ulubionych potraw. Równocześnie można zadbać o ograniczenie kalorii bez obaw, że dieta będzie się wiązała z regularnym uczuciem głodu.

Co więcej, produkty pełnoziarniste, czy te powstałe na bazie orkiszu, czy owsa, są nie tylko niskokaloryczne, ale przede wszystkim bogate w szereg właściwości, które działają wzmacniająco, a nawet prozdrowotnie. Wymieńmy chociażby witaminy, elektrolity, łatwo przyswajalne białko oraz pierwiastki regulujące pracę układu pokarmowego, nerwowego czy krwionośnego. Wzbogacając menu o produkty, których ładunek glikemiczny jest niski lub średni, zyskasz nie tylko piękną sylwetkę, ale i dobre samopoczucie.

 

Artykuł sponsorowany