Brak wystarczającej ilości snu odbija się na ogólnym samopoczuciu. Pojawia się uczucie ciągłego przemęczenia, senność i problemy z koncentracją. Spadek energii może prowadzić także do poważnych konsekwencji zdrowotnych. W jaki sposób zauważyć, że w ostatnim czasie zaniedbaliśmy higienę snu? Oto sygnały, które wysyła nasz organizm.

Nadmierna senność i ciągłe zmęczenie: objawy, które wysyła Ci Twój organizm

Niedostateczna ilość snu powoduje, że jesteśmy bardziej wrażliwi na bodźce. Hałas, szumy i inne dźwięki z otoczenia są odbierane szczególnie intensywnie. Pojawia się rozdrażnienie i poirytowanie, a nawet nerwowość. I to właśnie nasz układ nerwowy jest za to odpowiedzialny. Z powodu braku snu nie był w stanie uzbroić się na cały dzień i zbudować ochronnego muru, który zapewniłby nam wewnętrzny spokój.

Kolejnym sygnałem ostrzegawczym, który wysyła organizm, prosząc o więcej snu, jest brak koncentracji. Pojawiają się trudności ze skupieniem się na pracy lub zadaniach do wykonania. Może to również szybko przełożyć się na słabą wydajność lub uzyskiwanie gorszych wyników.

Jeśli czujesz nadmierną senność i ciągłe zmęczenie objawy, których również nie wolno lekceważyć to zwiększone uczucie głodu oraz nagłe ataki mocnego spadku sił. W pierwszym przypadku chodzi o pracę gospodarki hormonalnej. Odczuwamy silniejsze i częstsze napady głodu. Ochota na szczególnie obfite i wyjątkowo słodkie rzeczy jest wyraźnym sygnałem ostrzegawczym ze strony organizmu. A jeśli chodzi o mikroataki snu są one szczególnie niebezpieczne w sytuacji, gdy prowadzimy samochód lub wykonujemy inne wymagające skupienia czynności. Nagłe i intensywne napady zmęczenia to kwestia, której nie wolno lekceważyć.

Skandynawski trik na bezsenność. Zmieni twoje życie, jeśli nie możesz zasnąć z partnerem

Mało snu, dużo zmęczenia: jakie są tego skutki?  

Stresujący projekt w pracy, ważny egzamin, problemy rodzinne, nadmiar obowiązków  – wszystko to może być przyczyną braku snu. Jeśli taki stan utrzymuje się przez dłuższy czas może mieć poważne konsekwencje dla naszego zdrowia i psychiki.

Cały nasz organizm potrzebuje wystarczającej ilości snu, aby zregenerować komórki, mięśnie czy układ nerwowy. Jeśli czas jest zbyt krótki, ta regeneracja nie może zostać zakończona, a organizm może zostać wytrącony z równowagi.

Kiedy śpimy, nasz organizm również odpoczywa – ale jednocześnie pracuje na pełnych obrotach. Podczas snu zwalczane są wirusy, a układ odpornościowy zostaje wzmocniony. Zbyt krótki sen od razu czyni nas bardziej podatnymi na infekcje.

Nasza równowaga hormonalna również zostaje zaburzona, gdy śpimy za mało. Konsekwencje niedostatecznej ilości snu i braku równowagi hormonalnej mogą przyczynić się do wahania wagi i przybrania masy ciała. Nasza psychika również potrzebuje wystarczającej ilości snu, aby się zregenerować i przetworzyć to, czego doświadczyliśmy w ciągu dnia.