Już niedługo nastąpi zmiana czasu. Dokonywana jest zawsze dwa razy do roku: na czas letni oraz zimowy. I za każdym razem ma to na nas ogromny wpływ! Niedługo będziemy przestawiać nasze zegarki na czas zimowy. Zobacz, jakie to będzie miało konsekwencje.

Agnieszka Kaczorowska w przepięknej sukience polskiej marki. To hit na jesień!

Czas zimowy

Każdemu z nas zdarza się zapomnieć o tym, kiedy dokładnie przestawiamy czas na zimowy. Zwłaszcza teraz, gdy nasze telefony i komputery automatycznie zmieniają godzinę, nie musimy zaprzątać tym sobie głowy. Warto zapamiętać, że zmiana czasu z letniego na zimowy następuje w ostatni weekend października. Cofamy wskazówki o godzinę. To świetna wiadomość dla osób, które lubią pospać dłużej! Dzięki temu zyskają dodatkową godzinę snu!

Czy niedługo przestaniemy przestawiać zegarki?

Parlament Europejski zapowiada, że ostatnia zmiana czasu nastąpi w 2021. Zdaniem wielu specjalistów zmiana czasu nie przynosi nam praktycznie żadnych korzyści, jedynie przysparza problemy. Jednakże czy zapowiedzi te sprawdzą się, dowiemy się dopiero w przyszłym roku. To wciąż pozostaje kwestia dyskusyjna, ponieważ niektóre państwa członkowskie nie chcą burzyć starego porządku. Prawdopodobnie dopóki nie zostanie to ustalone jednogłośnie, zmiana ta nie wejdzie w życie.

Czas zimowy: konsekwencje

Jakie są konsekwencje zmiany czasu na zimowy? Przede wszystkim zmrok będzie zapadał o godzinę wcześniej. Biorąc pod uwagę i tak o wiele mniejszy dostęp do słonecznego światła, przyniesie to za sobą potężne skutki w postaci obniżenia nastroju. Badacze odkryli, że zmiana czasu od wielu lat nie przynosi korzyści ekonomicznych, przynosi tylko negatywne skutki. Jednym z nich jest właśnie wzrost zachorowań na depresję jesienią. Wydłużenie czasu snu sprzyja rozwojowi tego typu zaburzeń. Wszyscy odczuwamy konsekwencje zmiany czasu. Wstajemy, gdy na zewnątrz jest ciemno i wychodzimy z pracy, gdy jest ciemno. To sprzyja rozdrażnieniu, zmniejszeniu koncentracji i wrażeniu ciągłego zmęczenia. Wszystko to sprawia, że nasz cykl dobowy zostaje całkowicie zaburzony.

Single w czasie kwarantanny. Jak nie popaść w depresję?

Stare reguły

Zmiana czasu pojawiła się za sprawą Benjamina Franklina w XVIII wieku. Pierwszym państwem, które wprowadziło ustawową zmianę czasu był Niemcy w 1916 roku. Jednakże to, co wtedy przynosiło korzyści, obecnie powoduje jedynie straty. Czas pokaże, czy w 2021 roku doczekamy się ostatniej zmiany czasu, czy pozostaniemy przy starym porządku. Najbliższa zmiana na czas zimowy nastąpi w nocy z 24 na 25 października.