Stan skóry głowy i kondycja włosów mogą powiedzieć wiele o zdrowiu. Uważna obserwacja pomoże zorientować się czy w Twojej diecie brakuje poszczególnych  składników odżywczych lub określić pierwsze objawy problemów medycznych.

Możesz określić, co dzieje się z Twoim zdrowiem, obserwując stan skóry głowy i kondycję włosów. Oto najczęstsze sygnały:

Niedobór żelaza, witamin z grupy B oraz witaminy D może mieć wpływ na kondycję włosów. Najczęściej objawia się to w postaci lekko wzmożonego wypadania włosów. W tym przypadku należy uzupełnić dietę o produkty, w których znajduje się dostateczna ilość tych składników lub rozpocząć suplementację.

W przypadku nadmiernego wypadania włosów przyczyn można szukać w szybkiej utracie masy ciała, ale to nie jedyna możliwość. Bardzo często jest to związane z pracą hormonów. Przesuszone włosy i skóra głowy mogą być objawem nadczynności tarczycy. Kiedy poziom hormonów przewyższa normę, włosy szybciej przechodzą cykl wzrostu, a przez to proces ich starzenia przyspiesza się. Stają się suche i cienkie, co z kolei prowadzi do ich szybszego przerzedzenia.

Włosy: krótkie czy długie? To cięcie łączy w sobie obie długości

Przesuszona skóra głowy może być również spowodowana ogólnym odwodnieniem organizmu. Wiele osób widząc ten symptom, sięga po lecznicze szampony, które nie zawsze są dobrym rozwiązaniem. W tej sytuacji najlepiej jest obserwować kondycję skóry również na innych obszarach. Jeśli zobaczysz, że na nogach, łokciach, dłoniach lub ramionach skóra również jest przesuszona, zadbaj o dostateczne nawodnienie i nawilżenie.

Przerzedzenie włosów, szczególnie w okolicy środka głowy, może być spowodowane zespołem policystycznych jajników. Innymi objawami są również: trądzik pojawiający się na klatce piersiowej i plecach oraz nadmierne owłosienie i nieregularne, mało obfite miesiączki.

Zwierzęcy print na głowach. Na taki pomysł mogła wpaść tylko Versace

Jeżeli zauważyłaś którykolwiek z objawów, najlepszym rozwiązaniem jest udanie się do lekarza specjalisty, który podejmie odpowiednie środki i rozpocznie leczenie.