Szacuje się, że ponad 80% kobiet nosi stanik w złym rozmiarze. Co więcej, wielu z nas zdarza się kupować biustonosz bez mierzenia. Skutki takiego działania mogą być opłakane, i nie chodzi jedynie o względy estetyczne. Bielizna powinna być odpowiednio dobrana głównie ze względów zdrowotnych.

Co się zatem dzieje, gdy nosimy źle dobrany stanik?

Błąd w przechowywaniu stanika, który niszczy ubrania

Czym grozi noszenie źle dobranego stanika?

Ból pleców

Niewłaściwie dobrany stanik nie zapewnia odpowiedniego wsparcia dla piersi. To może prowadzić do złego rozłożenia ciężaru biustu i wywoływać ból pleców, szczególnie w okolicach odcinka szyjnego i krzyża.

Otarcia skóry

Stanik o niewłaściwym rozmiarze może ocierać i podrażniać skórę, co skutkuje bolesnymi ranami i wysypką na ciele.

Ból piersi

Niewłaściwie dopasowany biustonosz może uciskać piersi. Wywołuje to ból i dyskomfort w codziennym funkcjonowaniu.

Zniekształcenie piersi

Długotrwałe noszenie stanika o niewłaściwym rozmiarze może prowadzić do zniekształceń piersi.

Problemy z oddychaniem

Zbyt ciasny biustonosz może utrudniać swobodne oddychanie. Jest to szczególnie niebezpieczne w przypadku zbyt obcisłych staników sportowych. Podczas aktywności fizycznej powinnaś bez problemu brać głęboki wdech i wydech.

Problemy z krążeniem krwi

Za mały stanik może uciskać obszar klatki piersiowej i negatywnie wpływać na krążenie krwi w okolicach ramion i klatki piersiowej.

Obniżenie pewności siebie

Dyskomfort spowodowany noszeniem źle dobranego stanika może wpływać na ogólną pewność siebie i samopoczucie.

Nieestetyczny wygląd ubrań

Właściwie dobrany biustonosz wygląda jak druga skóra. Nie odznacza się pod ubraniem, nie tworzy pod nim fałdek.

Jak dobrać rozmiar biustonosza?

Najlepiej, jeśli w tym celu udasz się do brafitterki. Większość sklepów z bielizną oferuje taką usługę. Jeżeli jednak wolisz zrobić to sama, stań przed lustrem i trzymaj centymetr krawiecki na wysokości klatki piersiowej, tuż pod biustem. Upewnij się, że taśma jest równo rozłożona na obwodzie ciała i jest naciągnięta, ale nie zbyt mocno. Najlepiej rób to na wydechu. Odczytaj pomiar.

Nadal stojąc przed lustrem, zmierz obwód w najszerszym miejscu swojego biustu. Pomiar powinien być luźny, najlepiej jeśli pochylisz się odrobinę do przodu.

Teraz odejmij pomiar obwodu pod biustem od pomiaru obwodu w najszerszym miejscu biustu. To da ci różnicę, która pomoże określić rozmiar miseczki:

A – 12–13,5 cm
B – 14–15,5 cm
C – 16–17,5 cm
D – 18–19,5 cm
E – 20–21,5 cm
F – 22–23,5 cm
G – 24–25,5 cm
H – 26–27,5 cm

Na przykład, jeśli różnica między obwodem pod biustem a obwodem w najszerszym miejscu biustu wynosi 15 cm, rozmiar twojej miseczki to B.

Teraz, gdy znasz miseczkę, możesz określić rozmiar biustonosza. Jeśli obwód pod biustem wynosił 75 cm i różnica między obwodem pod biustem a obwodem w najszerszym miejscu biustu wynosiła 15 cm, twój rozmiar biustonosza to 75B.

Pamiętaj jednak, że rozmiarówka w poszczególnych sklepach może się różnić.

Warto również wiedzieć, że dobry biustonosz cechuje się szerokimi ramiączkami oraz elastyczną, anatomicznie uformowaną taśmą pod biustem. Dzięki temu dochodzi do optymalnego rozkładu sił, przez co aparat ruchu i biust są odciążone i odpowiednio wsparte.

Szalenie zmysłowa bielizna na co dzień: florystyczne hafty & koronki w stylu retro