Esperal, czyli związek aktywny wszywki alkoholowej, został wynaleziony już w 1881 roku. Sama zaś wszywka alkoholowa jest używana od lat 50. ubiegłego wieku. Metoda ta, pomimo tak długiej tradycji stosowania, obrosła wieloma mitami i przekłamaniami. Zastanawiasz się, czy rzeczywiście zaszycie alkoholowe jest lekiem na alkoholizm? A może chcesz wiedzieć, na czym dokładnie polega ta metoda? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w poniższym tekście.

Czym jest zaszycie alkoholowe?

Zaszycie alkoholowe to metoda wykorzystująca właściwości implantu podskórnego. W tym przypadku implantem są jałowe tabletki, które stopniowo rozpuszczają się, uwalniając do krwiobiegu substancję aktywną. Disulfiram, potocznie nazywany Esperalem, to związek, który blokuje kluczowy etap metabolizmu alkoholu, jakim jest rozkład enzymatyczny aldehydu octowego przez dehydrogenazę aldehydową. Warto przy tym podkreślić, że aldehyd octowy to główny metabolit alkoholu, który cechuje się wyjątkowo wysoką toksycznością. Zablokowanie rozkładającego go enzymu powoduje, że nawet niewielka ilość alkoholu prowadzi do nagłego wzrostu stężenia tego związku we krwi. Powoduje to pojawienie się objawów zatrucia, takich jak:

  •  zaczerwienienie skóry;
  •  nadmierna potliwość;
  •  uderzenia gorąca;
  •  bóle i zawroty głowy;
  •  nudności i wymioty;
  •  spadek ciśnienia tętniczego;
  •  kołatania serca;
  •  przyspieszenie czynności serca;
  •  lęk i niepokój.

Zaszycie alkoholowe jest metodą uzupełniającą terapię

Wiele osób uważa, że zaszycie alkoholowe rozwiąże ich problem z alkoholem. W końcu metoda ta stanowi swojego rodzaju straszak, który trzyma uzależnioną osobę w ryzach. Należy jednak stanowczo podkreślić, że zaszycie alkoholowe nie jest cudownym lekiem na chorobę alkoholową. Rozwiązanie to nie leczy przyczyn alkoholizmu, a po ustaniu działania wszywki alkoholowej, uzależnione osoby nierzadko wracają do swojego nałogu. Czy warto zatem korzystać z zaszycia alkoholowego?

Tak, ale z głową! Zaszycie alkoholowe jest doskonałą metodą uzupełniającą profesjonalną terapię uzależnień. Metoda ta sprawdza się dobrze zwłaszcza w pierwszych tygodniach terapii, gdy chory ma jeszcze duży problem z utrzymaniem abstynencji. Decyzja o zaszyciu się powinna być zawsze podjęta samodzielnie przez uzależnioną osobę i podyktowana motywacją do walki z nałogiem. Tylko wtedy zaszycie alkoholowe może wspomóc powrót do pełni zdrowia.

Zaszycie alkoholowe powinno być przede wszystkim bezpieczne

Zaszycie alkoholowe to drobny zabieg chirurgiczny, który jest jednak obarczony pewnym ryzykiem powikłań. Z tej właśnie przyczyny miejsce wykonania zabiegu, a także osoba go wykonująca, powinny być rozsądnie wybrane. Najlepiej, by zaszycie alkoholowe było wykonane u doświadczonego lekarza chirurga. W Warszawie znajdziesz takiego w KacDoktorze – firmie specjalizującej się nie tylko zaszyciem alkoholowym, ale też detoksem czy suplementacją dożylną.

W KacDoktorze wszywanie Esperalu wykonywane jest w nowoczesnym gabinecie, w którym dbałość o zasady higieny i bezpieczeństwa to priorytet. Ryzyko powikłań po zabiegu jest jeszcze bardziej zmniejszone, dzięki wykorzystaniu okołozabiegowo antybiotyku. Zabieg zaszycia alkoholowego wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym, dzięki czemu pacjent nie odczuwa dyskomfortu czy bólu. Dzięki zastosowaniu rozpuszczalnych szwów pacjent nie musi też stawiać się na dodatkową wizytę, w celu ich ściągnięcia.

Droga do trzeźwości może być łatwiejsza niż myślisz. Wystarczy, że skorzystasz z zaszycia alkoholowego!