Świadomość konsumencka jest na coraz lepszym poziomie. Coraz bardziej popularnym zjawiskiem staje się pojęcie zrównoważonej mody i życia w zgodzie z ideą zero waste. Kupując ubrania vintage, segregując śmieci i korzystając z opakowań wielokrotnego użytku przyczyniamy się do zmniejszenia zanieczyszczeń i dbamy o środowisko. Staramy się żyć w zgodzie z naturą, również poprzez wybór ekologicznej żywności i  sprawdzanie składu kosmetyków.

Co kryje się w tamponach

Jest jeszcze jeden aspekt, któremu my kobiety, powinnyśmy przyjrzeć się bliżej. Chodzi o środki higieny intymnej. To bardzo często bagatelizowany temat, za którym kryje się wiele niejasności. Okazuje się bowiem, że tampony i podpaski zawierają w sobie wiele substancji szkodliwych dla zdrowia.

Czy stosowanie tamponów na noc jest bezpieczne dla zdrowia?

Dziennikarka i autorka głośnego dokumentu pt. „Tampon, nasz wróg intymny” powiedziała wprost, że tampony to „chemiczne śmietnisko”, ponieważ zawierają w sobie toksyczne substancje, a ich stosowanie może prowadzić do przykrych konsekwencji.

Niestety regulacje prawne nie wymuszają na producentach podawania pełnego składu tamponów, przez co świadomość zagrożenia jest niska.  Tymczasem chlor, dioksyny, pestycydy i herbicydy to substancje wykorzystywane przy produkcji środków higieny intymnej. Odpowiadają m.in. za kolor tamponów i ich chłonność, ale nie pozostają obojętne dla zdrowia.

Zespół wstrząsu toksycznego, czyli cała prawda o tamponach

Konsekwencje mogą być bardzo niebezpieczne, m.in. powodować alergie, częste infekcje intymne, a nawet zespół wstrząsu toksycznego. Co prawda, ostatni z wymienionych zagrożeń występuje bardzo rzadko, ale jedną jego z przyczyn jest namnażanie się bakterii i zakażenie krwi poprzez stosowanie chemicznych środków higienicznych.

Kubeczki menstruacyjne: jak ich używać i od czego zacząć

Innymi konsekwencjami są również bolesne miesiączki, a nawet problemy z zajściem w ciążę. Istnieją bezpieczne alternatywy, jak chociażby kubeczki menstruacyjne wykonane z medycznego silikonu oraz produkty organiczne.