Są dni, kiedy boisz się zasnąć? Senne koszmary powracają a perspektywa nocnego odpoczynku zamienia się w noc pełną mało przyjemnych wrażeń? Częstą przyczyną takiego stanu jest długotrwały niepokój i stres towarzyszący codziennemu życiu. Emocjonalne napięcie odbija się na jakości snu i prowadzi do pogorszenia samopoczucia. Zmęczenie i brak koncentracji utrudnia normalne funkcjonowanie i skupienie się nawet na najprostszych czynnościach.

Skąd się biorą koszmary senne?

Jeśli podczas snu odczuwasz smutek, strach a nawet przerażenie, prawdopodobnie przyczyną takiego stanu jest złe samopoczucie emocjonalne. Skomplikowana sytuacja życiowa, nagłe zmiany, stres w pracy lub nadchodzące wydarzenie, z którym wiążą się spore oczekiwania mogą być przyczyną koszmarów sennych.

Czym uleczyć jesienną chandrę? Oto 6 sprawdzonych sposobów

Jak pozbyć się koszmarów?

Pomocne w uniknięciu dręczących koszmarów jest zadbanie o higienę snu. Przed położeniem się w łóżku warto zadbać o odpowiednią temperaturę w pomieszczeniu. Na kilkanaście minut przed zaśnięciem dobrze jest więc otworzyć okno w sypialni. Nie zaleca się także jedzenia zbyt obfitej kolacji oraz przyjmowania dużej ilości płynów. Wieczorem przed zaśnięciem dobrze jest wyciszyć umysł. Sięganie po telefon lub oglądanie telewizji nie jest najlepszym pomysłem. Korzystniejszym  rozwiązaniem jest książka lub medytacja. Około 2-3 godziny przed zaśnięciem nie powinno się także ćwiczyć ani wykonywać innych męczących aktywności fizycznych.

Śpij spokojnie… z muzyką

Naukowy zajmujący się tematyką snu odkryli, że częstotliwość występowania koszmarów można zmniejszyć stosując terapię skupioną na pozytywnych skojarzeniach. Osoby biorące udział w badaniu najpierw musiały opowiedzieć swój sen w taki sposób, by ukazać go w pozytywnym świetle. Skupiając się więc na opisie koszmaru nadawali mu nowe znaczenie. Następnym etapem badań było odtwarzanie melodii i dźwięków, z którymi pacjenci mieli dobre wspomnienia. Podczas snu muzyka miała łagodzić napięcie i wpływać na emocje.

Psychiatra z Laboratorium Snu Uniwersyteckiego Szpitalu w Genewie i Uniwersytetu Genewskiego Lampros Perogamvros wyjaśnia: istnieje pewna zależność pomiędzy emocjami doświadczanymi w snach a naszym samopoczuciem emocjonalnym. Na podstawie tej obserwacji wpadliśmy na pomysł, aby spróbować pomóc ludziom  poprzez manipulację ich emocjami ich snach. W badaniu pokazujemy, że możemy zmniejszyć liczbę emocjonalnie bardzo silnych i bardzo negatywnych snów u pacjentów cierpiących na koszmary.

W badaniu naukowców uczestniczyło 36 pacjentów. Zostali oni podzieleni na grupę dźwiękową oraz kontrolną. W drugiej z nich celowo nie próbowano odwtorzyć melodii, które miałyby złagodzić senne koszmary. Wyniki przeprowadzonego eksperymentu zostały przedstawione w czasopiśmie naukowym Current Biology. Po tygodniach badań odnotowano, że w grupie kontrolnej dręczące sny pojawiały się średnio 1,48 razy w tygodniu, podczas gdy w drugiej grupie liczba ta wyniosła zaledwie 0,33.

Sonda

koszmary senne

Miewasz koszmary senne?