Lubisz aktywnie spędzać czas bez względu na porę roku? Bieganie zimą nie musi być straszne, a każdy wysiłek na świeżym powietrzu służy podtrzymaniu zdrowia fizycznego. Oto kilka wskazówek jak się ubrać na zewnątrz, by nie zmarznąć, ale przede wszystkim, by czuć się komfortowo o tej porze roku.

Czy 30 minut jazdy na rowerze dziennie wystarczy, aby schudnąć? Eksperci mówią tak i nie

Góra “na cebulkę”

Bieganie zimą może być równie przyjemne jak o innej porze. Podstawowym czynnikiem w chłodne i mroźne dni jest ubranie. Najczęściej mówi się tutaj o trzech warstwach, które zapewniają odpowiedni poziom temperatury. Najpierw powinniśmy założyć koszulkę termoaktywną, która pozwoli odprowadzić nadmiar wilgoci z potu, a także utrzyma ciepło, które generujemy w trakcie ruchu.

Kolejna warstwa to najlepiej bluza, która będzie spełniać funkcje termoizolacyjne. Z kolei najbardziej zewnętrzne okrycie powinno chronić nas przed śniegiem, deszczem i wiatrem. Tutaj dobrym wyborem będzie kurtka deszczo/wiatroodporna (np. softshell).

Na głowie warto mieć czapkę bądź chustę np. Buff, komin czy kominiarkę. Nie zapomnijcie również o rękawiczkach!

Co na nogi?

Gdy postawisz na bieganie zimą, nie zapomnij również o ciepłych legginsach. Ważne jest, by w trakcie aktywności fizycznej w chłodniejsze dni mieć na sobie tzw. odzież oddychającą. Jeżeli na drodze czy ścieżce nie ma lodu, śniegu wystarczą normalne buty do biegania. W innym przypadku dobrze zaopatrzyć się w obuwie trailowe, które sprawdza się na nierównym terenie.

Koniecznie zadbaj o swoje nogi. Dlatego załóż ciepłe, długie skarpety, które ochronią ścięgno Achillesa. Bieganie zimą może źle się odbić na twoich mięśniach, które szybciej się wychładzają, dlatego ważne jest, by mieć całkowicie zakryte nogi.

Obowiązkowa rozgrzewka

Bieganie zimą nie obejdzie się bez podstawowej rozgrzewki, w której trakcie rozciągniemy mięśnie, by nie narazić się na kontuzję lub uraz.

Jeżeli lubimy biegać wieczorową porą bądź po zmroku, dobrze jest mieć ze sobą lampkę czołową, która doświetli nam trasę. Nie zapominajmy również o elementach odblaskowych.