Zgodnie z ustawą aborcyjną z 1993 roku w Polsce legalna aborcja jest możliwa tylko w trzech przypadkach – gdy ciąża stanowi zagrożenie dla życia lub zdrowia kobiety, gdy istnieje duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu oraz gdy zachodzi uzasadnione podejrzenie, że ciąża powstała w wyniku czynu zabronionego. 

Mimo to wielu lekarzy odmawia Polkom dostępu do legalnej aborcji zasłaniając się m.in. klauzulą sumienia, albo opóźnia wykonanie niezbędnych badań, tak aby minął prawnie określony czas, w którym można przeprowadzić zabieg przerwania ciąży. Teraz legalne przerwanie ciąży w Polsce może stać się jeszcze trudniejsze. Ma to związek m.in. z nowelizacją ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty.  

Kobiety mają takie prawa jak mężczyźni tylko w 6 krajach na świecie. Jak wypada Polska?

Projekt zakłada zniesienie obowiązku wskazywania przez lekarza, w przypadku powołania się na klauzulę sumienia i odmowy wykonania świadczenia, innego lekarza lub podmiotu, który je zrealizuje. Tym samym pacjentki, którym lekarz odmówi przeprowadzenia zabiegu aborcji zasłaniając się klauzulą sumienia nie uzyskają od niego informacji o miejscu, w którym zabieg zostanie wykonany. 

Gabinety ginekologiczne bez klauzuli sumienia w Warszawie: LISTA

Dokument o nazwie Deklaracja wiary lekarzy katolickich i studentów medycyny w przedmiocie płciowości i płodności ludzkiej”, czyli tzw. klauzulę sumienia podpisały w Polsce ponad 4 tys. lekarzy. Na szczęście są też placówki, w których kobiety zawsze znajdą pomoc, i w których lekarze nie przedkładają wyznawanego światopoglądu nad kompetencje medyczne. Właśnie opublikowano listę szpitali i gabinetów ginekologicznych w Warszawie, które nie zasłaniają się klauzulą sumienia. Komunikat został wydany przez warszawski ratusz. 

To bardzo ważny kolejny krok dla Warszawskich kobiet! W 6️⃣ szpitalach miejskich Miasto Stołeczne Warszawapacjentki…

Gepostet von Aleksandra Śniegocka-Goździk – Radna m.st. Warszawy am Montag, 14. September 2020

Realizując obietnicę wyborczą zadbaliśmy, by w aż sześciu szpitalach miejskich w Miasto Stołeczne Warszawa pacjentki miały dostęp do lekarzy – ginekologów bez tzw. klauzuli sumienia. W dwóch – także w godzinach nocnych oraz w weekendy i święta. Dzięki temu warszawianki będą miały dostęp do pełnego zakresu świadczeń zdrowotnych, w tym antykoncepcji hormonalnej i awaryjnej. (…) 

Żadna kobieta nie może być narażona na trudności czy nieprzyjemności związane z uzyskaniem świadczeń zdrowotnych. We wskazanych szpitalach i gabinetach nikt nie będzie prawił pacjentkom kazań czy je pouczał, tylko udzieli oczekiwanej porady. Taki powinien być standard 

– napisał na Facebooku Paweł Rabiej, zastępca prezydenta Miasta Stołecznego Warszawy.