Beata Tadla na swoim Instagramie zamieściła informację, że miała udar. Dzieląc się tą informacją, pragnęła przestrzec swoich obserwatorów przed czymś bardzo ważnym. Swój wpis zobrazowała zdjęciem z zegarem i grafiką na której znalazły się wypisane typowe oznaki udaru oraz numery telefonów ratunkowych. Jej wpis pojawił się, by rozpromować kampanię „Nie czekaj w domu. Stop udarom”.

Toksyczna pozytywność jest szkodliwa dla zdrowia. Jak nie dać złapać się w jej pułapkę?

Lęk przed COVID-19 sprawia, że lekceważymy zdrowie

Niestety, ale wiele wskazuje na to, że przez pandemię koronawirusa i lęk przed zachorowaniem na COVID-19 lekceważymy swoje zdrowie. Gdy pojawiają się objawy choroby, zaczynamy je ignorować, bojąc się kontaktu z lekarzem i wybrania się do placówki medycznej. Jak wspomina Beata Tadla, nie powinniśmy tego robić, gdyż w przypadku udaru należy podjąć zdecydowane i bezzwłoczne kroki.

„Czas odgrywa tu kluczową rolę. Im szybciej trafimy pod fachową opiekę, tym mniejsze ryzyko śmierci albo trwałej niepełnosprawności. Udar musi być rozpoznany szybko! Przez pandemię koronawirusa nawet 20 proc. pacjentów ze świeżym udarem mózgu, pomimo objawów, odwlekło wezwanie pomocy. W praktyce oznacza to cięższy przebieg choroby i jej powikłania”.

Współczesna pandemia XXI wieku to nie tylko koronawirus, ale choroba, na którą cierpią ludzie niezależnie od wieku i płci [wywiad]

Udar Beaty Tadli

Gwiazda wyznała, że ona także przeszła przez udar. Co prawda było to 13 lat temu, ale, jak opowiada, tylko dzięki szybciej reakcji osób z jej otoczenia nie stało jej się nic poważnego.

„Jeśli myślisz, że ciebie to nie dotyczy – błąd. Też tak myślałam… 13 lat temu. Całe szczęście, że ludzie, którzy byli ze mną, błyskawicznie wezwali karetkę. To był „mini udar”. Objawy (opadająca ręka, asymetria ust, drętwienie połowy twarzy) ustąpiły następnego dnia i nigdy się nie powtórzyły”.

Zaznaczyła, że nie wszyscy mają takie szczęście, jak ona i w wielu przypadkach mały udar oznacza, że wkrótce nadejdzie duży, który jest niebezpieczny dla osób powyżej 40. roku życia. Beata Tadla zaapelowała do swoich fanów, by zachowywali się odpowiedzialnie i nie bagatelizowali objawów udaru. Tylko szybka reakcja może uratować zdrowie i życie.