W obecnej sytuacji ponowny lockdown znów stał się realny. Jesień i zima to czas, kiedy wietrzymy mieszkanie nieco rzadziej, co negatywnie wpływa na jakość powietrza. Spędzając dużo czasu w domu, musimy jak najlepiej zadbać o to, aby życie w izolacji było jak najbardziej higieniczne. Umożliwi to dobry oczyszczacz powietrza. Jego wybór może jednak okazać się niełatwym wyborem. Tym bardziej, że na rynku dostępnych jest kilkaset ofert różnych producentów. Na co zatem zwrócić uwagę przy wyborze oczyszczacza powietrza? Postaramy się na to odpowiedzieć.

Skuteczność oczyszczacza powietrza

Pierwszą kwestią, na którą powinniśmy zwrócić uwagę jest skuteczność urządzenia w zakresie zwalczania zanieczyszczeń, bakterii, wirusów, alergenów itp. Zastosowana np. w oczyszczaczach Daikin technologia Streamer skutecznie zatrzymuje ponad 98 % pyłów PM 2.5 i PM 10, według Światowej Organizacji Zdrowia najbardziej szkodliwych dla człowieka pyłów atmosferycznych. Streamer to także  skuteczność usuwania wirusów, bakterii i innych drobnoustrojów chorobotwórczych wynosząca aż 99,99%. Jest to sprawdzona i najbardziej skuteczna technologia oczyszczania powietrza, potwierdzona certyfikatami.

Jak działa oczyszczacz powietrza do domu?

Oczyszczacz po prostu przefiltrowuje powietrze w pomieszczeniu. Cały proces polega na zasysaniu powietrza, a następnie odfiltrowywaniu z niego zanieczyszczeń przez zespolone lub oddzielone od siebie elementy filtracyjne. Filtrowanie wspiera dodatkowo technologia Streamer.

Czym jest technologia Streamer?

Streamer to rodzaj wyładowań plazmowych. Dzięki nim generowane są szybkie elektrony zderzające się z cząsteczkami tlenu i azotu, powodując ich uaktywnienie i zdolność do oksydacyjnego rozkładu bakterii, grzybów czy alergenów. Strumień wyładowania doprowadza do rozkładu białek, które następnie są utleniane. Samo wyładowanie jest neutralne dla ludzkiego zdrowia – po wykonanej pracy przekształca się w azot, tlen i wodę.

Według Światowej Organizacji Zdrowia pyły zawieszone PM 2,5 i PM 10 są jednymi z najniebezpieczniejszych dla zdrowia. Alergie i astma stały się powszechnymi chorobami cywilizacyjnymi. Niestety, mimo podjętych działań, atmosfera ziemska nie zostanie oczyszczona z dnia na dzień, dlatego astmatykom i alergikom pozostaje szukać wytchnienia we własnych domach.

Oczyszczacz powietrza – czy warto?

„Im mniej przebywamy w zanieczyszczonym środowisku, tym lepiej” – to fragment klarownej rekomendacji WHO. Dlatego oczyszczacz powietrza do domu to zawsze dobry pomysł nawet, gdy przebywa się tam zaledwie kilka godzin w ciągu dnia. Warto zapewnić wytchnienie układowi oddechowemu, chociażby tylko podczas snu. To gwarancja lepszej jakości wypoczynku i mniejszej ilości infekcji. Podczas całodniowej izolacji przez dłuższy czas kwestia czystego powietrza w mieszkaniu nabiera jeszcze większego znaczenia.

Oczyszczacz powietrza dla alergika i astmatyka

Alergie i astma to problemy, które dotykają coraz więcej osób. W ciągu ostatnich 20 lat liczba alergików zwiększyła się ponad dwukrotnie. Alergeny wziewne otaczają nas w codziennym życiu i nie sposób uniknąć kontaktu z nimi. Czynnikami uczulającymi są między innymi pyłki roślin, zarodniki pleśni oraz roztocza kurzu i sierść zwierząt. Na szczęście, na ratunek przychodzi technologia, a konkretnie – dobry oczyszczacz powietrza.

Oczyszczacze powietrza Daikin cechują się bardzo wysoką skutecznością wychwytywania nawet najmniejszych zanieczyszczeń. Wszystkie dostępne modele oczyszczaczy Daikin mogą pochwalić się skutecznością na poziomie 99,6%.

Alergeny wziewne i sposoby ich usuwania

Alergeny wziewne możemy podzielić na dwie kategorie. Są to alergeny zewnątrzpochodne, czyli pyłki traw i drzew w okresie ich kwitnięcia oraz wewnątrzpochodne, czyli sierść zwierząt, kurz i pleśń. Pierwsza grupa alergenów oddziałuje na alergika w wybranych okresach w roku. Natomiast druga grupa oddziałuje przez cały rok i dlatego jest ona szczególnie groźna dla alergików.

Pyłki

Roznoszone przez wiatr dostają się do wnętrza domu czy mieszkania. Pyłki wytwarzane przez rośliny są najczęstszą przyczyną wystąpienia objawów alergicznych. Alergia objawia się między innymi poprzez swędzenie/pieczenie oczu, katar i kichanie. Ich stężenie zależne jest od gatunku i miesiąca.

Kurz

Roztocze kurzu domowego to niewielkie pajęczaki występujące powszechnie w kurzu pomieszczeń mieszkalnych. To również najczęstsza przyczyna alergii na kurz, a jednocześnie jedna z najczęstszych przyczyn alergii w ogóle. „Mieszkają” w materacach, pościeli, dywanach, meblach tapicerowanych czy pluszowych zabawkach. Objawy uczulenia na ich alergeny występują cały rok, ale są najbardziej dotkliwe jesienią i zimą. W walce z kurzem i znajdującymi się w nim roztoczami sprawdza się technologia Daikin Streamer oraz model MCK55W z funkcją nawilżacza powietrza. 

Pleśń

To kolejny popularny alergen, który może występować przez cały rok. Powstaniu pleśni sprzyja nadmierna wilgoć w pomieszczeniach. Objawy alergii są podobne jak w przypadku uczulenia na pyłki czy kurz, a są to: podrażnienia oczu, katar, kichanie oraz kaszel. Alergia na pleśń może być dużo bardziej niebezpieczna i doprowadzić np. do uszkodzenia płuc. Podobnie jak w przypadku pyłków oraz kurzu, doskonałym sposobem na usunięcie pleśni jest oczyszczacz powietrza Daikin z technologią Daikin Streamer.

Sierść

Uczulenie na sierść jest częstą formą alergii. Mimo że najczęściej spotykana jest alergia na sierść psa i kota, to może ona dotyczyć także uczulenia na futro innych zwierząt: chomika, świnki morskiej, królika, itd. Objawy alergii na zwierzęta domowe są bardzo zróżnicowane i zależą od tego, jaki gatunek zwierząt odpowiada za uczulenie. Objawy alergii na zwierzęta zazwyczaj występują przez cały rok i najczęściej dotyczą układu oddechowego. Niestety samo odkurzanie czy wietrzenie w tym przypadku niewiele pomoże. 

Oczyszczacz powietrza a astma

Astma to przewlekła choroba zapalna dróg oddechowych, która przejawia się nawracającymi epizodami duszności typu wydechowego. Atakom astmatycznym towarzyszy uczucie ucisku w klatce piersiowej, świszczący oddech i kaszel.

W leczeniu astmy istotną rolę odgrywa profilaktyka, polegająca głównie na unikaniu kontaktu z czynnikami wywołującymi duszności. Zanieczyszczenia powietrza stanowią przyczynę występowania ataków astmatycznych u znacznej części chorych, a na liście zagrożeń znajdują się dym tytoniowy, spaliny samochodowe oraz omówione już alergeny wziewne. Co więcej, u części astmatyków do pogorszenia stanu zdrowia dochodzi na skutek wdychania silnych zapachów. W przypadku astmy oczyszczacz powietrza wyposażony w technologię Daikin Streamer jest idealnym rozwiązaniem, co potwierdzają liczne atesty i certyfikaty.

Jak wybrać odpowiedni oczyszczacz powietrza?

Decydując się na zakup oczyszczacza powietrza, zwróć uwagę na kilka kluczowych aspektów:

  • maksymalna powierzchnia pracy – uzależniona jest ona od wydajności oczyszczania, która może być wyrażona poprzez przepływ powietrza,
  • obecność trybu automatycznego – oczyszczacze Daikin wyposażone są w czujnik zanieczyszczeń i potrafią samodzielnie dostosować tempo filtracji do stanu powietrza, co przekłada się na szybkość usuwania alergenów i komfort użytkowania urządzenia,
  • głośność pracy – w najniższym trybie pracy oczyszczacze Daikin emitują tylko 16 dB, czyli dźwięk podobny do szumu wiatru lub ludzkiego szeptu,
  • koszty eksploatacji – składają się na nie wydatki związane z wymianą filtrów i wartość prądu zużywanego przez oczyszczacz. Oczyszczacze Daikin wygrywają rankingi energooszczędności, a dzięki dołączonym do każdego modelu filtrom, są również liderem pod kątem kosztów związanych z eksploatacją urządzeń.

Jeśli szukasz skutecznego, wydajnego i profesjonalnego oczyszczacza powietrza do mieszkania, domu lub biura, koniecznie sprawdź propozycję japońskiego producenta marki daikin.pl lub w e-sklepie sklepdaikin.pl.

 

Artykuł sponsorowany