Wakacje to nie tylko czas odpoczynku i przyjemnego spędzania czasu. Szczególnie o tej porze roku należy uważać na… letnie dolegliwości, które mogą zburzyć nasze plany urlopowe. Na co zwrócić uwagę?

Jak stosować olejek z drzewa herbacianego na swędzącą skórę głowy?

Wysokie temperatury, spędzanie czasu nad wodą, smakowanie lokalnych kuchni — to tylko część z atrakcji, których możemy zaczerpnąć latem. Należy jednak uważać na to, co jemy, gdzie jedziemy i jakie letnie dolegliwości mogą nam zaszkodzić.

Zatrucie pokarmowe i „zemsta faraona”

Wybieracie się w podróż do krajów arabskich, takich jak Egipt, Tunezja czy Maroko? Zwróćcie uwagę na to, co jecie, szczególnie podczas korzystania z lokalnych straganów czy bazarów, gdzie można zasmakować tamtejszych przysmaków. Letnie dolegliwość w postaci „zemsty faraona”, czyli ostrego zatrucia pokarmowego mogą zmienić wymarzony wypoczynek w piekło.

Czym jest „zemsta faraona”? To mocna biegunka tzw. biegunka podróżnych, która objawami przypomina również grypę żołądkową. Najczęściej po spożyciu nieumytych owoców czy warzyw z lokalnych straganów w krajach arabskich, czy afrykańskich. Powoduje, że czujemy się rozbici, osłabieni i mamy gorączkę.

Przy spożywaniu posiłków latem należy również uważać na salmonellę, bakterie E.coli czy gronkowca, z którymi możemy się spotkać wszędzie tam, gdzie żywność jest źle przechowywana. W wyniku wysokich temperatur na produktach pojawiają się różnego rodzaju bakterie, które mogą nawet doprowadzić do ostrych zatruć pokarmowych, wymagających hospitalizacji. Dlatego zawsze dobrze mieć w wakacyjnej apteczce leki przeciwbólowe, węgiel czy tabletki na biegunkę.

Odparzenia i otarcia

W przypadku wysokiej temperatury i pocenia się nie obejdzie się bez odparzeń i otarć. Szczególnie wtedy, gdy mamy obcisłe obuwie bądź odzież. Najczęściej pojawiają się na przedramionach, zgięciach, kolanach czy podudziach. Lepiej mieć ze sobą środek antybakteryjny przeznaczony do stosowania na rany.

Na letnie dolegliwości składają się również odciski w przypadku obuwia wykonane ze sztucznych materiałów lub gdy nasza wędrówka przedłuży się, a stopy są już mocno opuchnięte. Najlepiej stosować środki kojące i nawilżające, by nie wdarło się zakażenie.

Ból gardła

Klasyka letnich dolegliwości, czyli ból gardła. Osoby często przebywające w klimatyzowanych pomieszczeniach lub w samochodzie, wychodzące na zewnątrz, gdzie występuje duża różnica temperatur — to gotowy przepis na infekcję górnych dróg oddechowych, często pojawiających się w gorące i upalne dni.

Przede wszystkim należy szczególnie uważać przy spożywaniu lodów i zimnych napojów, które podrażniają gardło. Nagłe zmiany temperatur mogą doprowadzić do zapalenia bądź anginy. W takim przypadku stosujmy leki na ból gardła, przeciwzapalne oraz paracetamol, gdyby wystąpiła gorączka.

Grzybica stóp

Po kilku miesiącach zakrywania naszych stóp, szczególnie zadbajmy o nie latem, kiedy są odkryte. Gdy korzystamy z publicznych kąpielisk, basenów czy aquaparków nośmy klapki kąpielowe lub ochraniacze. Starajmy się nie chodzić boso na basenie czy w miejscach publicznych. Dobrze mieć ze sobą żel antybakteryjny lub płyn do dezynfekcji.

Alergie

Okres wiosenno-letni to także problemy alergików. Jeżeli chcemy cieszyć się względnie spokojnymi wakacjami i zasłużonym urlopem dobrze wcześniej udać się do lekarza, by przeprowadzić odpowiedni test i zastosować leczenie.

Wszelkiego rodzaju pyłki traw, krzewów, promienie słoneczne czy mocno przyprawione potrawy mogą wywołać wysypkę bądź reakcję alergiczną. Warto mieć ze sobą leki przeciwalergiczne, ale również krem z filtrem UV.