Aborcja ze względów embriopatologicznych wśród przeciwników aborcji zawsze budziła skrajne emocje. Obecnie na mocy orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego kompromis aborcyjny przestał istnieć. Czego dokładnie próbuje się zakazać? To ciężkie i nieuleczalne choroby!

Gwiazdy dołączają do protestu po wyroku Trybunału Konstytucyjnego. Padły mocne słowa i zdjęcia

Aborcja ze względów embriopatologicznych

Aborcja ze względów embriopatologicznych od bardzo dawna budziła kontrowersje. Ma to związek z ruchami antyaborcyjnymi, które zaczęły dążyć do zaostrzenia ustawy aborcyjnej. Wówczas rozpoczęły się ogromne protesty kobiet, które pragnęły decydować o własnym życiu i zdrowiu oraz o swoich nienarodzonych dzieciach. Najbardziej sporną kwestią była aborcja ze względów embriopatologicznych.

W jakich przypadkach dokonywano aborcji ze względów embriopatologicznych?

Aborcja ze względów embriopatologicznych była dopuszczalna w kilku przypadkach.

Tristomia chromosomu 21, czyli zespół Downa – to niepełnosprawność fizyczna i umysłowa, która może przybierać trzy formy – lekką, średnią oraz ciężką. Osoby z tą chorobą są znacznie mniej odporne. Ich średnia długość życia do 25-30 lat. Przypadki aborcji ze względu na tę wadę nie stanowiły większości wykonywanych zabiegów, a jedynie ich ułamek.

Trisomia chromosomu 18, czyli zespół Edwardsa – jedynie pięć procent przypadków kończy się porodem. W 95% przypadkach kończy się to obumarciem płodu. Urodzone dzieci żyją maksymalnie rok. Do tej pory nie udało się zbadać, jak dzieci z zespołem Edwardsa czują i postrzegają świat. Rodzą się z wieloma deformacjami i anomaliami w budowie anatomicznej.

Trisomia chromosomu 13, czyli zespół Patau – ta choroba u dzieci powoduje uciążliwy, przewlekły ból. Bardzo często ciąże tego typu kończą się poronieniem lub obumarciem płodu. Około 70% nie dożywa szóstego miesiąca po urodzeniu.

Trisomia chromosomu 8, czyli zespół Warkany’ego – w przypadku wykrycia tego zespołu rodzice mogą jedynie oczekiwać na moment, w którym płód obumrze.

Strajk Kobiet: „Hańba! Sędziowie budują piekło kobiet”. Reakcja na wyrok Trybunału Konstytucyjnego

Trisomie są chorobami nieodwracalnymi, które nie podlegają żadnemu leczeniu.

Acefalia i mikrocefalia – są to nieodwracalne, ciężkie uszkodzenia płodu. W tych chorobach nie wykształca się głowa oraz mózg. Jeśli ciążę uda się dochodzić, dziecko umrze, ponieważ bez mózgu nie będą działać żadne funkcje życiowe.

Do tej pory kobiety mogły przerywać ciążę w przypadku wyżej wymienionych ciężkich i nieodwracalnych uszkodzeń płodu. Orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego doprowadziło do niemalże całkowitego zakazu legalnej aborcji w Polsce, skazując kobiety na rodzenie i patrzenie, jak ich dzieci umierają w męczarniach lub na życie w ciągłym stresie i oczekiwaniu na samoistne obumarcie płodu.

Osoby będące przeciwnikami aborcji próbują nazywać aborcję ze względów embriopatologicznych aborcją eugeniczną. To propagandowe określenie, które ma w społeczeństwie zbudować skojarzenia z III Rzeszą oraz „czystością rasy”. To czysta manipulacja, dlatego należy pamiętać, aby nie przyjmować tej nomenklatury.