Wniosek o uznanie niezgodnego z prawem zapisu o aborcji z przyczyn embriopatologicznych złożony do Trybunału Konstytucyjnego przez grupę posłów z PiSu spowodował szereg zmian, które ograniczają prawa kobiet. Orzeczenie TK wygłoszono wczoraj, 22 października 2020 roku. Od tego momentu w Polsce obowiązuje zakaz aborcji ze względu na ciężkie i nieodwracalne uszkodzenie płodu. Orzeczenie obierające kobietom prawa do samostanowienia jest szeroko komentowany nie tylko w Polsce, ale również w mediach zagranicznych. Aborcja w Polsce to temat, który pojawia się m.in. w New York Times.

Aborcja w Polsce – kontrowersyjny wyrok TK

Przepis zezwalający na dopuszczenie aborcji w przypadku wysokiego prawdopodobieństwa ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu lub nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu jest od wczoraj niezgodny z konstytucją. W sieci pojawia się wiele głosów krytyki. Polskie aktywistki i aktywiści szeroko komentują decyzję TK. Wypowiedzi, które głośno zaznaczają napaść na prawa kobiet należą do Anji Rubik czy Martyny Wojciechowskiej.

Aborcja w Polsce – co na ten temat piszą zagraniczne media

Kontrowersyjna decyzja Trybunału Konstytucyjnego odbiła się głośnym echem również poza granicami Polski. New York Times zaznacza, że Polska jeszcze przed czwartkowym orzeczeniem była krajem z najsurowszym prawem dotyczącym aborcji w Europie. Orzeczenie TK skutecznie wprowadza niemal całkowity zakaz aborcji. I dodaje: Decyzja, od której nie można się odwołać, wstrzymuje przerywanie ciąży z powodu ciężkiego upośledzenia płodu – praktycznie jedynego rodzaju aborcji obecnie wykonywanej w kraju.

Po ogłoszeniu wyroku TK kobiety zaczęły dzielić się tym numerem telefonu

To nie jedyny zapis w zagranicznych mediach, który dotyczy zaostrzenia przepisów prawnych w Polsce. Agencja Reuters podaje: Konserwatywne wartości odgrywają coraz większą rolę w życiu publicznym w Polsce, od czasu objęcia władzy przez nacjonalistyczne Prawo i Sprawiedliwość (PiS) pięć lat temu, kiedy to obiecało bronić tego, co uważa za tradycyjny, katolicki charakter narodu.

Parlament Europejski szykuje rezolucje

Parlament Europejski szykuje rezolucję przeciwko decyzji Trybunału Konstytucyjnego w Polsce. Jak podaje portal RMF24.pl Evelyn Regner, eurodeputowana z frakcji socjaldemokratów, szefowa Komisji Praw Kobiet i Równouprawnienia PE przekazała dziennikarce RMF informacje o planowanych działaniach: Właśnie zdecydowaliśmy o przygotowaniu tak szybko, jak się da, mocnej rezolucji przeciwko zakazowi aborcji, który łamie podstawowe prawa kobiet.