Upalne dni są czasem wytężonej pracy organizmu, który przy bardzo wysokiej temperaturze otoczenia jest znacznie bardziej podatny na zmęczenie, znużenie i ogólne osłabienie. Trudniej się zasypia i jeżeli najwyższe temperatury musimy przetrwać w mieszkaniu lub domu, zamiast otaczając się nadmorską bryzą, warto korzystać ze sprawdzonych sposobów na radzenie sobie z upałem.

1. Osłona okien podstawą izolacji wnętrz od upalnych warunków

Podstawą ochrony mieszkania i domu przed gorącym, upalnym powietrzem z zewnątrz jest założenie firanek lub zasłon o grubym splocie. Bawełniane, zaciemniające zasłony w jasnym kolorze (najlepiej białe, kremowe lub beżowe), zasłaniające otwory okienne w trakcie upałów zatrzymają promienie słoneczne, zapobiegając tym samym szybkiemu nagrzewaniu się pomieszczenia. Wysokiej klasy rolety tekstylne termiczne, posiadające warstwę folii izolacyjnej również sprawdzą się w ochronie pomieszczeń przed nagrzewaniem się. Doskonałym sposobem jest również zasłonięcie żaluzji drewnianych, zapewniających wysoki poziom izolacyjności termicznej.

2. Rolety zewnętrzne – nie tylko przeciw włamaniu
Zewnętrzne systemy rolet antywłamaniowych mają dodatkową funkcjonalność w postaci ochrony przed nagrzewaniem się okien w trakcie upałów oraz przed wychłodzeniem w najchłodniejsze, zimowe dni. Dzięki wysokiej jakości materiałom oraz odpowiedniemu wykonaniu rolety zewnętrzne, opuszczone na okna w godzinach najbardziej intensywnej ekspozycji chronią wnętrza przed szybkim wzrostem temperatury. Montowane najczęściej w domach jednorodzinnych warto zastosować również w mieszkaniach. Możesz sterować nimi elektronicznie, z pomocą smartfona, co sprawdzi się gdy jesteś poza domem.

3. Wentylator sprawdzonym urządzeniem, obniżającym temperaturę w pomieszczeniach
W upalne dni warto posiadać wentylator, który uruchamiamy, przebywając w pomieszczeniu.
Warto wyposażyć się w kilka wiatraków elektronicznych, które rozstawisz w pomieszczeniach. Wentylator sprawdzi się w salonie, jadalni, sypialni oraz w pokoju dziecięcym, gdzie starannie dobrane wyposażenie (meble, dekoracje, materace 90×200) gwarantują komfort i bezpieczeństwo o każdej porze roku. Gdy przebywasz w pomieszczeniu warto obok wentylatora, w miejscu, gdzie powietrze wprawiane jest w ruch, ustaw miskę z zimną wodą. W ten sposób stworzysz orzeźwiającą mgiełkę, która dodatkowo schłodzi powietrze w pomieszczeniu.

4. Wietrzenie i zamykanie okien podczas upałów

Przekonanie o konieczności wietrzenia pomieszczeń, gdy za oknem jest przyjemnie ciepło, ma uzasadnienie wiosną, gdy ściany nie są jeszcze nagrzane, a my spragnieni jesteśmy po zimie odrobiny promieni słonecznych, świeżego powietrza i ciepła. Latem, w czasie upałów zamykamy okna szczelnie, by nie wprowadzać do pomieszczenia nadmiernej ilości ciepłego powietrza. Zwłaszcza dotyczy to okien z ekspozycją południową i zachodnią oraz sytuacji, gdy wychodzimy z domu lub mieszkania. Wietrzenie należy przeprowadzić wieczorem, gdy temperatura na zewnątrz spadnie w okolice 20ºC i poniżej. Wtedy wietrzenie będzie miało efekt chłodzący dla wnętrz.

5. Nawilżanie powietrza z pomocą zimnej wody
Zanim rano wyjdziesz z domu lub mieszkania w upalny dzień, wlej do wanny odrobinę zimnej wody i otwórz drzwi łazienki. W ten sposób pozwolisz rozprowadzić chłodne masy powietrza po pozostałych pomieszczeniach i poprawisz nawilżenie powietrza w domu lub mieszkaniu. Chłodna woda, parująca z prania, wypranego z zastosowaniem niższych obrotów wirowania również działa ochładzająco.

6. Ograniczenie gotowania i użycia emitujących ciepło urządzeń
W najcieplejsze dni roku nie należy emitować dodatkowego ciepła poprzez użycie kuchenki, piekarnika i innych urządzeń elektronicznych, których zastosowanie wpływa na podniesienie temperatury powietrza w pomieszczeniach. Zamiast gotować zrób lekki, sycący chłodnik i przejrzyj wyposażenie na: http://sennamaterace.pl, dzięki któremu jeszcze łatwiej zniesiesz upały i wypoczniesz komfortowo po długim, męczącym dniu.

7. Chłodny prysznic i materac chłodzący dla komfortu snu podczas upałów
Jednym z najtrudniejszych elementów upalnego lata jest niemożliwość zaśnięcia ze względu na zbyt wysoką temperaturę. Są na to sposoby. Po pierwsze sypialnia musi zostać przewietrzona przed pójściem spać, na noc warto pozostawić otwarte okno. Przed pójściem spać weź chłodny prysznic, który pozwoli Ci zyskać przyjemne odczucie ochłodzenia na czas, potrzebny do zaśnięcia. Świetnie sprawdzają się materace chłodzące, zawierające nowoczesną piankę o właściwościach, absorbujących ciepło, nadmiar wilgoci oraz pozwalających na rozluźnienie mięśni w obrębie karku i ramion. Oferta Hilding została przygotowana z myślą o przetrwaniu upałów. Koniecznie sprawdź.

Artykuł zewnętrzny