Pierwszym etapem dementowania stereotypów na temat menstruacji jest przypomnienie, czym właściwie jest miesiączka. Widoczne krwawienie jest wynikiem wielu procesów zachodzących w organizmie kobiety. Pojawia się ono wtedy, kiedy jajeczko produkowane przez jajniki nie zostaje zapłodnione, czyli kiedy kobieta nie zachodzi w ciążę. Wtedy błona śluzowa, w której jajeczko miało być zagnieżdżone, złuszcza się, na skutek pękania małych naczyń tuż nad mięśniem macicy. Złuszczona błona śluzowa wraz z krwią zostaje wydalona na zewnątrz przez pochwę i to właśnie nazywamy potocznie okresem.

5 rzeczy, o które kobiety najczęściej wstydzą się zapytać ginekologa

Wahania nastroju w czasie menstruacji

Na samopoczucie kobiety duży wpływ mają estrogeny i progesteron. Jak wyjaśniają ginekolodzy, najpierw zwiększanie, a potem szybkie obniżenie poziomu estrogenów i progesteronu przed menstruacją może powodować rozdrażnienie. Warto jednak pamiętać, że nie tylko hormony mogą wpływać na samopoczucie. Nawet w zwykły dzień czujemy się gorzej, jeżeli musimy zrezygnować z czegoś, co lubimy.

Oto lista 6 największych mitów, które wciąż wpływają na nasze funkcjonowanie podczas menstruacji. Ich obalenie pozwoli nam przeżyć te dni mniej boleśnie, zarówno pod względem fizycznym jak i psychicznym, a czasami wręcz przeżyć je przyjemnie!

Okres: popularne mity na jego temat

Nie uprawiaj sportu – MIT

Ćwiczenia w tym czasie nie są zabronione, a niektóre wręcz polecane ze względu na możliwość niwelowania i łagodzenia dolegliwości. Oczywiście należy pamiętać, żeby nie wykonywać ćwiczeń bardzo wysiłkowych. W okresie menstruacji idealne są na przykład specjalnie niektóre pozycje jogi.

„Pijcie krew z okresu”. Influencerka przekonuje, że dzięki temu miesiączka potrwa tylko parę godzin

Zapomnij o kąpieli – MIT

Nic bardziej mylnego. Jeżeli marzysz o kąpieli, dlaczego masz jej sobie odmawiać? Należy tylko pamiętać, że ogólnie, bez względu na fazę cyklu, należy unikać długiego leżenia w gorącej wodzie. Podczas menstruacji może ono nasilić krwawienie.

Żadnych tabletek przeciwbólowych – MIT

To nieprawda, że ból trzeba przetrzymać. Powiedz swojemu lekarzowi o odczuwanym w tych dniach bólu, a on pomoże Ci dobrać odpowiednie leki przeciwbólowe i powie, jak często możesz je stosować. Dzięki temu będziesz mogła normalnie funkcjonować w ciągu dnia, ale też spokojnie spać w nocy.

Ginekolodzy pozwolili sobie na chwilę szczerości. Tego nie mówią pacjentkom

Nie opalaj się – MIT

Nie ma przeciwwskazań przed leżeniem na słońcu, pod warunkiem, że miesiączka nie jest obfita. Oczywiście należy zachować podstawowe zasady bezpieczeństwa, które dotyczą każdej osoby bez względu na płeć, wiek czy stan fizyczny. W czasie bardzo obfitego krwawienia warto zrezygnować z opalania się, żeby zapobiegać ewentualnym krwotokom.

Nie farbuj włosów – PRAWDA

Według lekarzy nie ma żadnych przeciwwskazań do tego, by farbować włosy w czasie miesiączki. Warto jednak wziąć pod uwagę to, że ze względu na zachodzące w organizmie zmiany hormonalne, nasze gruczoły w skórze głowy wydzielają więcej łoju, a to z kolei może powodować, że włosy gorzej się farbują. Również podwyższony poziom progesteronu, czyli jednego z żeńskich hormonów, może utrudniać ułożenie fryzury.

Nie zakładaj tamponów na noc – MIT

Wygodę, swobodę ruchu i dyskrecję zapewniają nam tampony, ale niektóre z nas wciąż mają opory przed ich używaniem, zwłaszcza na noc. Niepotrzebnie. Tampony mogą znajdować się wewnątrz kobiecego ciała przez maksymalnie 8 godzin – jeśli więc nie śpisz dłużej, spokojnie możesz wybrać ten sposób zabezpieczenia przed krwawieniem. Pamiętaj również, by aplikować tampon tuż przed snem i wymienić go zaraz po przebudzeniu – za każdym razem robiąc to dokładnie umytymi dłońmi.