Stosujesz odpowiednią pielęgnację, z uwagą czytasz składy kosmetyków, starasz się dokładnie oczyszczać twarz, a i tak zmagasz się z problemami skórnymi? Największy błąd, jaki możesz popełnić w pielęgnacji cery, to działanie wyłącznie od zewnątrz.

Dermatolodzy wskazali 4 najbardziej przereklamowane produkty beauty

Trądzik jest dolegliwością, która może być wywoływana lub pogarszana przez różne czynniki, w tym dietę. Niektóre produkty spożywcze warto zatem ograniczyć lub całkowicie wyeliminować z jadłospisu.

Produkty spożywcze a trądzik: co należy wiedzieć?

Cukry proste

Produkty bogate w cukry proste, takie jak słodycze, białe pieczywo, makarony z białej mąki oraz napoje gazowane, mogą przyczyniać się do powstawania trądziku. Wysoki indeks glikemiczny tych produktów prowadzi do szybkiego wzrostu poziomu cukru we krwi, co może zwiększać produkcję sebum.

Produkty mleczne

Niektóre badania wskazują, że produkty mleczne, szczególnie mleko, mogą nasilać trądzik. Hormony i czynniki wzrostu obecne w mleku mogą stymulować gruczoły łojowe skóry, co zwiększa ryzyko powstawania zmian trądzikowych.

Fast food

Tłuste, smażone jedzenie typu fast food może przyczyniać się do rozwoju trądziku. Produkty te często zawierają wysoki poziom tłuszczów trans i nasyconych, które mogą wpływać na równowagę hormonalną i sprzyjać stanom zapalnym.

Czekolada

Chociaż kwestia wpływu czekolady na trądzik jest nadal dyskutowana, niektóre badania sugerują, że czekolada, zwłaszcza słaba jakościowo, może pogarszać stan cery.

Orzechy i produkty bogate w tłuszcze Omega-6

Choć orzechy są zdrowe, niektóre ich rodzaje mogą zawierać duże ilości kwasów tłuszczowych omega-6, które mają prozapalne właściwości. Nadmiar omega-6 w diecie w stosunku do omega-3 może przyczyniać się do stanów zapalnych skóry, w tym trądziku.

Co jeść, by zniwelować trądzik?

Ogranicz produkty o wysokim indeksie glikemicznym, produkty mleczne i fast foody, a zamiast tego spożywaj świeże owoce, warzywa, pełnoziarniste produkty i zdrowe tłuszcze.

Pij dużo wody, co pomoże w usunięciu toksyn z organizmu.

Zwiększ spożycie produktów bogatych w antyoksydanty, witaminy i minerały, które wspierają zdrowie skóry. Należą do nich m.in. jabłka, buraki, cynamon, mandarynki, zielona herbata.

5 produktów, które wywołują bezsenność (oraz 5, które bardzo ułatwiają zasypianie!)