Miesiączka to trudny czas w życiu kobiet. Zmagają się one ze zmiennym nastrojem, napadami łaknienia, bólami brzucha i nierzadko dolnej części pleców. Niektóre dziewczyny znoszą okres łatwiej, inne nie mają tyle szczęścia – muszą faszerować się tabletkami, aby normalnie funkcjonować. Przy uporczywych bólach dobrze jest udać się do lekarza, ponieważ mogą one być objawem endometriozy. Specjalista potwierdzi lub ewentualnie wykluczy obecność choroby. Jeżeli wierzyć niektórym doniesieniom, dolegliwość dotyka aż co dziesiątą kobietę.

Kiedy jednak nie ma uzasadnionej przyczyny uciążliwych objawów, możemy zniwelować je za pomocą kilku naturalnych sposobów. Oto one.

Borderline – wszyscy słyszeli, ale czy każdy rozumie?

Jak złagodzić ból miesiączkowy?

Masaż

Połóż się wygodnie na łóżku i postaraj rozluźnić. Aby odciągnąć myśli jak najdalej od bólu, włącz spokojną relaksacyjną muzykę. Kolistymi ruchami masuj obolałą część ciała przez ok. 20 minut i sprawdź, czy ta metoda na Ciebie działa.

Ćwiczenia

Niektórzy podczas miesiączki zalecają proste ćwiczenia, np. przysiady wykonywane przy ścianie. Stań, opierając się o nią, ze stopami umieszczonymi na ok. pół metra od powierzchni i rozstawionymi na szerokość bioder. Powoli zsuwaj się w dół, zginając przy tym kolana. Zatrzymaj się w momencie, kiedy kolana znajdą się pod kątem 90 stopni. Zwróć uwagę, czy uda są ułożone w pozycji równoległej do podłogi. Powinnaś wytrzymać 30-40 sekund, a następnie wrócić do początkowej pozycji. Ćwiczenie dobrze jest wykonać 5-8 razy.

Termofor

Termofor działa podobnie jak poduszka elektryczna. Wypełnij go ciepłą wodą. Następnie ułóż przedmiot na brzuchu i czekaj aż ciepło rozejdzie się po obolałym miejscu. Po kilkunastu minutach powinnaś odczuć ulgę.

Plastry rozgrzewające

Bardzo często bywa tak, że nie możemy pozwolić sobie na odpoczywanie w domu i podczas bólów menstruacyjnych znajdujemy się w biegu. W tym przypadku sprawdzą się plastry rozgrzewające. Są do nabycia w aptekach i na aukcjach internetowych. Jeżeli wierzyć zapewnieniom producentów, są w stanie przynieść ulgę nawet od 10 do 12 godzin. Należy je umieścić na obolałej części ciała.

Relaks

Jednym ze sposobów na to, żeby zapomnieć o bólu jest relaks. Ciepłe łóżko, zestaw filmów, a do tego gorąca czekolada albo zioła rozluźniające powinny przynieść ukojenie. Jeżeli chodzi o zioła, sprawdzą się: nagietek lekarski, krwawnik pospolity, dziurawiec zwyczajny czy napar z liści maliny.