Herbata przed snem, odsypianie w weekend? Jeśli chcesz zrzucić zbędne kilogramy i zyskać zastrzyk energii te pomysły mogą wydawać się dobre, ale w rzeczywistości często są sabotowane przez specjalistów trudniących się zdrowym stylem życia. Przeczytaj, dlaczego niektóre znane nam nawyki żywieniowe niekoniecznie działają na naszą korzyść.

Niekorzystne nawyki żywieniowe

Zwykło mawiać się, że pyszne smoothie zamiast śniadanka to wspaniały pomysł dla osób walczących o wyszczuplenie sylwetki. Dietetycy przestrzegają jednak przed stosowaniem takiej diety. O ile jedno smoothie w ciągu dnia nie musi być wcale szkodliwe, o tyle zastępowanie zbyt wielu posiłków i wypijanie zbyt dużej ilości tego rodzaju mikstur nie jest dobrym pomysłem. Oczywiście owoce są bardzo zdrowe, ale spożywanie wyłącznie samych owoców może spowodować podniesienie poziomu cukru we krwi.  Jeśli przygotowujesz smoothie, pamiętaj, aby posiłki uzupełniać zdrowymi tłuszczami oraz białkiem.

Dieta SIRT, z której korzysta Adele wciąż zyskuje na popularności. Co ją wyróżnia? Mamy przykładowe menu!

Nadrabianie snu w weekend

Nie musisz czuć się winna, ponieważ setki tysiące osób oddają się tej pozornie nieszkodliwej czynności w weekend. Próba nadgonienia codziennego deficytu snu sama w sobie nie jest zła. Organizm, aby funkcjonować zdrowo, powinien przesypiać odpowiednią ilość snu, jednak przesypianie całych weekendów, może doprowadzić do wyczerpania w trakcie tygodnia. Nie warto zakłócać regularnego rytmu okołodobowego. Spróbuj żyć w zgodzie ze swoim snem i każdego dnia wstawaj mniej więcej o tej samej porze.

Całkowite wykluczenie węglowodanów

Dietetycy z całego świata od lat powtarzają, że węglowodany nie są wrogiem organizmu. Jednak wiele drakońskich diet całkowicie je wyklucza. Owszem, należy zdecydowanie unikać węglowodanów przetworzonych. Nieprzetworzone produkty bogate w węglowodany zmuszają organizm do pracy, powodując wzrost pożytecznych bakterii jelitowych. Zastąp makarony i białe pieczywo, ryżem brązowym i pieczywem pełnoziarnistym oraz zmniejsz porcję do wielkości pięści, a wkrótce zobaczysz efekty.

Herbatka przed snem

Relaksująca kąpiel w wannie pełnej otulających ciało bąbelków i herbata przed snem to coś wspaniale odprężającego. Jeśli jednak staje się rutyną, powinna zapalić się czerwona lampka. Rzeczywiście herbata ma silne właściwości przeciwzapalne i zawiera duże ilości przeciwutleniaczy, które chronią przed starzeniem i chorobami.  Wiele osób pije ją przed snem, ale jeśli herbata nie jest ziołowa, zawiera również kofeinę, która może zakłócać spokojny sen. Nawet niewielka ilość kofeiny może pozostać w organizmie na długie godziny i sprawić, że zasypianie stanie się trudniejsze. Biorąc pod uwagę, że dobry sen jest niezbędny dla  zdrowia i zrelaksowanego ciała, przed snem wybieraj herbaty wyłącznie ziołowe.

Całkowite wykluczenie słodkości z diety

Zanim wprowadzisz ekstremalną zmianę do życia i odżywiania, zastanów się, czy jesteś gotowa robić to przez resztę swoich dni i jeśli odpowiedź brzmi nie, po prostu tego nie rób lub zdecyduj się na ponowne rozpatrzenie tej decyzji. Całkowita rezygnacja z produktów, które się lubi, może w pewnym momencie diety doprowadzić do złamania zasad i spowodowania zupełnie odwrotnych efektów niż te, które na tak długo się wyczekiwało.  Jeśli Twój organizm będzie czuł, że nie jest pozbawiony czegoś całkowicie, dłużej utrzyma się na pożądanym torze. Jeśli uwielbiasz słodycze, pozwól sobie na chwilę zapomnienia raz na jakiś czas i nie miej przy tym żadnych wyrzutów sumienia!

Dziwaczne, kontrowersyjne, ośmieszające. Imiona, którymi rodzice naprawdę chcieli nazwać swoje dzieci…