Łupież jest jedną z najbardziej powszechnych chorób skóry głowy. Niejedna z nas doznała jej kłopotliwych skutków. Jest bardzo nieestetyczna i dla wielu kobiet łączy się z uczuciem wstydu. Problem łupieżu powraca bardzo często w okresie zimowym. Jak sobie z nim poradzić?

Laminowanie włosów w domu – najprostsza droga do gładkich pasm z efektem tafli

Łupież może powrócić zimą

Aby się go pozbyć, potrzeba mnóstwa cierpliwości oraz specjalnej kuracji, która może zająć nawet kilka tygodni. Wygląda nieestetycznie, zwłaszcza, gdy atakuje z pełną mocą. Nawet, jeśli uda Ci się go pozbyć, może powrócić, zwłaszcza… zimą. Dlaczego tak się dzieje? Rzecz jasna przyczyn nawracania łupieżu jest wiele, jednakże jedną z głównych może być duża różnica temperatur. Niska temperatura na zewnątrz oraz ciepłe i suche powietrze w pomieszczeniach działają na skórę głowy podobnie, jak na całą resztę. Traci ona wilgoć i zaczyna się łuszczyć. Noszenie czapki także sprzyja powstaniu łupieżu. Materiał ociera się o głowę, powodując łuszczenie się skóry, a także odcina on dostęp do powietrza, co z kolei skutkuje namnażaniu drożdżaków (dzieje się tak, gdyż skóra głowy wytwarza więcej łoju).

Francuska marka bieliźniarska zdecydowała się na sesję bez retuszu. Zobacz piękne zdjęcia!

Jak dbać o włosy, aby zapobiec powstawaniu łupieżu?

Podczas pielęgnacji włosów nie możesz zapomnieć o skórze głowy – łupież nie powróci, jeśli będziesz o nią dbać. Staraj się unikać wysuszających szamponów, zamiast tego używaj takich, które zawierają nawilżające składniki. Podczas mycia wykonaj delikatny masaż, który spowoduje, że poprawi się ukrwienie głowy, a także pomoże usunąć martwy naskórek. Wykonuj regularny peeling głowy oraz szczotkuj włosy. Raz na jakiś czas wykonuj olejowanie skóry głowy. Wykorzystaj do tego olej rycynowy, laurowy lub z czarnuszki. Dbaj o nawilżenie powietrza w mieszkaniu i nie dopuszczaj do nadmiernego wysuszenia go. W ten prosty sposób uda Ci się zapobiec powstawaniu łupieżu!