Zanieczyszczenie powietrza jest prawdziwą zmorą współczesnego świata – w samej Polsce z jego powodu umiera około 45 tysięcy osób rocznie. A jak dowodzą najnowsze badania naukowców, smog wpływa nie tylko na nasz układ oddechowy, ale też skórę, a nawet…włosy.

Woda ryżowa w pielęgnacji włosów: przyspiesz wzrost i wzmocnij pasma

Udowodnili to koreańscy naukowcy z Future Science Research Centre, którzy poddali badaniu komórki ludzkiej skóry głowy u podstawy mieszków włosowych. Wystawili je na działanie pyłu zawieszonego (PM), znajdującego się w powietrzu.

Szkodliwy wpływ płynów do higieny intymnej na zdrowie

Jak się okazało, już po 24 godzinach szkodliwe związki obniżyły w komórkach poziom białka odpowiedzialnego za wzrost i długość życia włosów. A co za tym idzie, znacząco skróciły ich żywotność, przyczyniając się do nadmiernego wypadania.

Tym składnikom dziękujemy, czyli szkodliwe substancje w kosmetykach

Naukowcy podkreślają jednak, że badanie przeprowadzono w warunkach laboratoryjnych, które znacząco różni się o ludzkiego ciała. Podkreślają też, że bardzo ważna jest odpowiednia pielęgnacja skalpu – codzienne mycie głowy i regularnie wykonywany peeling, zadbają o kondycję skóry, ograniczając tym samym szkodliwy wpływ zanieczyszczeń.