Wśród przepisów na domowe kosmetyki najczęściej pojawiającymi się składnikami są owoce, warzywa i naturalne olejki. Większość osób może zdziwić fakt, że ryż również może mieć zbawienne właściwości dla skóry i włosów.

Zawarte w nim składniki odżywcze, proteiny, witamina E, magnez, cynk, potas oraz witaminy z grupy B czynią z niego doskonały składnik domowych kosmetyków. W azjatyckiej pielęgnacji ryż jest wykorzystywany już od dawna. A rytuał płukania włosów w wodzie z ugotowanego ryżu to jeden ze sposobów na mocne, zdrowe i lśniące włosy.

Proste włosy bez ingerencji prostownicy i suszarki? Wypróbuj mleko!

Płukanie włosów w wodzie ryżowej pomaga przyspieszyć ich porost, a wszystko za sprawą składnika o nazwie inozytol. To substancja, dzięki której pasma stają się mocniejsze i bardziej elastyczne.  Dodatkowo zawarte w esencji aminokwasy, minerały i witaminy wpływają korzystnie na strukturę włosa, wzmacniają cebulki i stymulują wzrost nowych pasm.

Płukanka z wody ryżowej działa korzystnie również na skórę głowy, proteiny w niej zawarte chronią przed pojawieniem się łupieżu, dodatkowo ma właściwości kojące i nawilżające. Można stosować ją również jako naturalny kosmetyk do oczyszczania twarzy (pomaga wygładzić zmarszczki i zmniejszyć widoczność przebarwień).

Naturalne alternatywy dla zabiegów kosmetycznych

Przygotowanie płukanki:

Ugotuj ryż w podwojonej ilości wody (bez soli). Staraj się, by woda nie odparowała z naczynia. Następnie odcedź ryż i zachowaj esencję. Po jej ostudzeniu kosmetyk jest gotowy do użycia.

Pamiętaj jednak o tym, by rozcieńczyć esencję w przygotowanej wodzie. Dodaj około 3 łyżek do całej szklanki wody. Stosuj po umyciu włosów szamponem i zastosowaniu odżywki. Wody ryżowej nie trzeba dodatkowo spłukiwać, wystarczy poczekać aż pasma przyschnął i stylizować je jak zawsze.

Różowa kąpiel solankowa: co dobrego może przynieść skórze

Wodę ryżową można przechowywać w lodówce, ale nie dłużej niż 7 dni. Po tym czasie należy przygotować nową płukankę.