Pielęgnacja włosów stała się w ostatnim czasie niezwykle popularna. Na forach internetowych wiele miejsca poświęca się ulubionym i skutecznym produktom – odżywkom i wcierkom do włosów. Coraz większa uwaga skupiona jest na naturalnych, ziołowych recepturach, które zawierają m.in. kosmetyki pochodzące z Indii. Bo to właśnie Hinduski słyną z pięknych, długich, błyszczących i zdrowych włosów. Jaki jest ich sekret?

Naturalne receptury

Sukces kosmetyków ajurwedyjskich tkwi w specjalnie opracowanych, naturalnych składnikach, które pozbawione są syntetycznych barwników oraz olejów mineralnych. Ekologiczne pochodzenie ziół i ekstraktów sprawia, że kosmetyki Orientu zyskały popularność na całym świecie.

Dużo większa świadomość naturalnej pielęgnacji sprawia, że aktualnie konsumenci chętniej sięgają po kosmetyki, które bazują na ziołowych recepturach. Głównym składnikiem w Indiach są oleje i to one stanowią bazę produktów do włosów. W połączeniu z wyciągami ziołowymi tworzą skuteczne mieszanki, które pielęgnują włosy i zapewniają im zdrowy wygląd.

Powszechnie dostępnym olejem nie tylko w Indiach, ale na całym świecie, jest olej kokosowy, który doskonale sprawdza się podczas pielęgnacji włosów niskoporowatych. Popularnym składnikiem jest melia indyjska zwana również miodlą indyjską. Ta roślina wykorzystywana jest głównie w szamponach i mydłach. Popularnymi składnikami wykorzystywanymi w ajurwedyjskich kosmetykach są również: olej sezamowy, olej rycynowy oraz amla, czyli agrest indyjski bogaty w witaminę C.

Zabiegi pielęgnacyjne

Jednym z ajurwedyjskich rytuałów pielęgnacyjnych jest olejowanie włosów. W Indiach olejowanie jest standardem. Wykonuje się je systematyczne i regularnie. Najbardziej efektywnym sposobem jest aplikacja oleju na całej długości włosów. Pozostawienie go na noc i zawinięcie w ręcznik sprawi, że składniki odżywcze będą działać skuteczniej. W takich warunkach olej najszybciej przenika do łusek włosów i tym sposobem efekty są najbardziej spektakularne.

Do olejowania włosów można wykorzystać między innymi olej sezamowy, kokosowy lub rycynowy. Przed olejowaniem warto nałożyć na włosy aloes, który dodatkowo nawilży włosy i sprawi, że olejki będą działać dużo szybciej. Zabieg warto powtarzać 2 razy w tygodniu.

Marki kosmetyków indyjskich, które warto znać

  • Dabur to jedna z najpopularniejszych, indyjskich firm, która zajmuje się produkcją kosmetyków w zgodzie z recepturami ajurwedyjskimi. W połączeniu z nową technologią powstają skuteczne produkty do włosów. Prawdziwym bestsellerem stały się olejki do włosów i skóry głowy Amla. Aktualnie marka doczekała się kilku rodzajów olejków, w tym także wersji dla dzieci.kosmetyki
  • Sattva Ayurveda w Polsce znana jest przede wszystkim z tworzenia doskonałej, ziołowej henny do włosów. To właśnie dzięki tej marce połączenie koloryzacji włosów i pielęgnacji stało się tak popularne. Sattva posiada w swoim asortymencie doskonałe wcierki do włosów w różnych wersjach: Amla, Anyż i Lukrecja, Szafran i Cynamon.

 kosmetyki

  • Khadi – podobnie jak Sattva, marka zasłynęła z tworzenia naturalnej henny do włosów. Wielość odcieni pozwala dobrać odpowiedni produkt do swoich potrzeb i preferencji. Oprócz henny do włosów marka posiada w swoim asortymencie również szampony, odżywki i maski. Szczególnie popularne stały się produkty o działaniu stymulującym wzrost włosów. Olejek Khadi w wersji Amla doskonale uzupełnia codzienną rutynę pielęgnacyjną – wzmacnia cebulki włosów i przeciwdziała ich wypadaniu.

kosmetyki

Sekretne receptury orientu są wzorem dla innych marek, które chcą specjalizować się w tworzeniu skutecznych kosmetyków przeznaczonych do pielęgnacji włosów. Bazowanie na naturalnych ekstraktach i olejach ma niewątpliwy wpływ na kondycję i wygląd włosów. Korzystacie z ajurwedyjskich kosmetyków do włosów? Polecacie?