Szczotkowanie włosów jest niezwykle ważne w ich pielęgnacji. Sporo włosomaniaczek twierdzi, że powinno się czesać nawet 3-5 razy dziennie! Zapewne przeczesujesz włosy tylko dwa razy dziennie i robisz to na szybko? Nie martw się. Nie jesteś jedyna. Ale jeśli chcesz mieć piękne i zdrowe włosy, powinnaś to zmienić.

Doda wyznała, jak często myje włosy. Mało, kto wie, że ta częstotliwość to dobry sposób na piękne włosy

Błędy w szczotkowaniu

Powinno się szczotkować jedynie suche włosy. Mokre lub wilgotne kosmyki należy przeczesywać grzebieniem o szeroko rozstawionych, grubych ząbkach. Dlaczego? Ponieważ woda rozpulchnia włosy, unosi łuski keratynowe, przez co stają się one bardzo podatne na uszkodzenia mechaniczne. Z tej samej przyczyny nie powinno trzeć się mokrych włosów ręcznikiem. Nie czeszemy włosów od przedziałka w dół! W ten sposób sprawiamy, że nasze włosy są oklapnięte i takie szczotkowanie nie przynosi im żadnych korzyści.

Jak szczotkować włosy prawidłowo?

Zacznijmy od tego, że najlepiej robić to w pozycji pochylonej. Szczotkę przesuwamy od szyi ku górze, unosząc włosy u nasady. W ten sposób mamy lepszy dostęp do skóry głowy i jesteśmy w stanie wykonać jej masaż, który dodatkowo pobudzi krążenie oraz porost włosów. Szczotkując tą metodą włosy rozprowadzamy sebum aż po same końce, zdejmując jego nadmiar z góry włosów. Jest to naturalna ochrona przed różnymi czynnikami atmosferycznymi. Będzie to dodatkowa korzyść dla osób, których włosy mają skłonność do przetłuszczania.

Bella Thorne pokazała w jakim stanie są jej włosy. Podczas kwarantanny ma sporo czasu na ich regenerację

Jaka szczotka?

Najlepsze są szczotki drewniane, odpowiednio wyprofilowane do kształtu naszej głowy. Jeśli chodzi o rozstaw ząbków, wszystko zależy od rodzaju włosów. Cienkim włosom sprawdzą się szczotki o gęstym włosiu, natomiast grubym – płaskie i szerokie.