Wypadanie włosów dotyka coraz więcej kobiet. W wielu przypadkach jest to spowodowane stresem, złą dietą i nieodpowiednią pielęgnacją skóry głowy i włosów. Jakie jeszcze mogą być przyczyny wypadania włosów i jak sobie z tym poradzić? Oto, co powinnaś wiedzieć na ten temat.

ZOBACZ TEŻ: OTO, DLACZEGO CIĄGLE WYPADAJĄ CI WŁOSY. NA SZCZĘŚCIE WIEMY, JAK TO ZATRZYMAĆ!

wypadanie włosów u kobiet

To, jak wyglądają nasze włosy w dużym stopniu zależy od genów. Nie każda z nas może się pochwalić gęstymi, pełnymi objętości włosami. Wiele kobiet ma z natury cienkie włosy, ale jeśli nie zauważamy niepokojących objawów i ich nadmiernego wypadania są to po prostu uwarunkowania genetyczne. Sytuacja komplikuje się, gdy nieoczekiwanie zaczynamy tracić coraz więcej pasm w krótkim czasie. Zazwyczaj przyczyną wypadania włosów jest odpowiedź naszego organizmu na stres.

Ale to nie jedyne możliwości. Innymi przyczynami nadmiernego wypadania włosów może być również brak niektórych minerałów w codziennej diecie – przede wszystkim żelaza i cynku. W takiej sytuacji sprawdzi się kuracja przeciw wypadaniu włosów w postaci suplementów diety .

Inne przyczyny wypadania włosów

Wpływ na wypadanie włosów mogą mieć również zaburzenia hormonalne, przede wszystkim niedoczynność lub nadczynność tarczycy a także zbyt duża liczba androgenów, która prowadzi do choroby androgenowego wypadania włosów. Spadek poziomu estrogenów po porodzie także przyczynia się do tymczasowego wypadania włosów.

Również niektóre leki mogą być przyczyną wypadania włosów, np. źle dobrana antykoncepcja albo leki przeciwzakrzepowe. Szybka utrata masy ciała to kolejny czynnik, który wpływa na kondycję naszych włosów. Rygorystyczne diety prowadzą do niedoboru witamin i minerałów, które są niezbędne dla organizmu, ich braki mogą objawiać się w nadmiernym wypadaniu włosów.

Pozostają jeszcze inne przyczyny, które związane są z codzienną stylizacją włosów – noszenie zbyt ciasno upiętych włosów, częste używanie prostownicy i lokówki, które działają na nasze włosy zbyt wysoką temperaturą oraz silnie działające produkt do utrwalenia fryzury – to wszystko również może mieć wpływ na stan włosów.

ZOBACZ TEŻ: DLACZEGO TWOJE WŁOSY WYGLĄDAJĄ NA CIEŃSZE NIŻ ZWYKLE I JAK TEMU ZARADZIĆ

Wypadanie włosów badania

Osoby, które zaobserwują, że ich włosy utraciły dawną gęstość i coraz szybciej się przerzedzają powinny jak najszybciej zgłosić się do trychologa, czyli specjalisty od włosów, który przeprowadzi dokładny wywiad lekarski i badanie skóry głowy, dzięki czemu możliwe będzie ustalenie dalszych kroków leczenia.

Co jest dobre na wypadanie włosów

Tak naprawdę wypadanie włosów to proces, który zachodzi każdego dnia – dziennie tracimy ich od 50 do nawet 100, by w ich miejsce w mieszkach włosowych wyrosły kolejne, nowe, mocne pasma.

Ale sytuacja komplikuje się , gdy zauważymy, że na szczotce, ubraniach, pod prysznicem pozostaje ich znacznie więcej. Pierwsze, co powinnyśmy zrobić w takiej sytuacji to przyjrzenie się nawykom żywieniowym – dieta powinna zostać uzupełniona w warzywa, owoce i składniki mineralne i witaminy. Szczególnie witaminę A, E, biotynę i białko. Oprócz tego ważne jest przyjmowanie żelaza, cynku i potasu. Można rozpocząć przyjmowanie suplementów diety, które uzupełnią niedobory potrzebnych składników i pomogą odbudować kondycję włosów.

Preparat przeciw wypadaniu włosów

Jeśli problem nie tkwi w złych nawykach żywieniowych, możemy wspomóc się kosmetykami. Szampon przeciw wypadaniu włosów i odżywka mogą pomóc w walce z problemem. Ważne jest jednak zwrócenie uwagi na skład tych produktów, aby były skuteczne powinny zawierać składniki aktywne np. aminexil.

Najlepiej jest sięgać po dermokosmetyki, które wykazują się skuteczniejszym działaniem. Innymi składnikami, które również mogą pomóc w odżywieniu i poprawie elastyczności włosów są ceramidy, sok z aloesu oraz prowitamina B5.

ZOBACZ TEŻ: NAUKOWCY OPRACOWALI NOWY SPOSÓB NA WALKĘ ZE ZMARSZCZKAMI I WYPADAJĄCYMI WŁOSAMI

Domowe sposoby na wypadanie włosów

Sprawdzonym sposobem na wypadanie włosów są też domowe maseczki, które dostarczą niezbędnych składników, poprawią wygląd i kondycję naszych pasm. W tym przypadku dobrze sprawdzą się: miód, jajka, drożdże, a także awokado i jogurt naturalny. Domowe, naturalne kosmetyki można także połączyć z kuracją ziołami.

Jakie z nich okażą się skuteczne? Zioła na wypadanie włosów to: skrzyp polny, pokrzywa, dziurawiec i łopian – można przyjmować je wewnętrznie, albo wykorzystać jako płukankę do włosów. Aby kuracja przyniosła zadowalające rezultaty potrzeba trochę czasu – przy regularnym stosowaniu, efekt powinien pojawić się po około 2 tygodniach.

A jakie są Wasze sposoby na wypadanie włosów?