Przetłuszczanie się włosów polega na nadprodukcji sebum przez gruczoły łojowe i samo w sobie jest już dużym obciążeniem, ponieważ oprócz nieestetycznego wyglądu wymaga ciągłego ich mycia. Mało kto jednak wie że obecność takiego stanu może przyczyniać się również do nadmiernego wypadania włosów.

Ponieważ nie wszystkie preparaty podczas mycia pomagają skutecznie pozbyć się sebum, w konsekwencji mieszek włosowy cały czas jest zalany wydzieliną łojotokową, która z czasem powoduje proces krystalizacji czego następstwem może być stan zapalny a w konsekwencji łysienie.

Przetłuszczanie się włosów a stres

Nadmierna produkcja sebum często jest wynikiem sytuacji stresowych. Aktywność gruczołów łojowych jest większa w wyniku stresu. Gruczoły łojowe są pobudzane do szybszej reakcji w wyniku odpowiedzi gospodarki hormonalnej na stres. Sytuacje stresowe mogą być również indukatorem łysienia telogenowego.

Nawilża, tonizuje i zwiększa objętość włosów – ta maska sprawdzi się dla wszystkich, którzy chcą wzmocnić włosy przed zimą

Przy nadmiernie wydzielanym łojotoku warto również sprawdzić poziom cynku, ponieważ jego niedobór także może powodować nadmierną produkcję sebum, wypadanie włosów a nawet łysienie androgenowe powiązane z predyspozycją genetyczną. Aby poradzić sobie z problemem ważne jest działanie dwutorowe. Po pierwsze musimy redukować stres. Po drugie musimy odpowiednio pielęgnować skórę głowy.

Dodatkowo kiedy mamy do czynienia z Łojotokowym Zapaleniem Skóry, z czego wiele osób nie zdaje sobie sprawy, skóra głowy jest zaczerwieniona, swędząca i znajduje się w niej nagromadzona skrystalizowana wydzielina łojowa. W takim przypadku mamy do czynienia ze schorzeniem autoimmunlogicznym,  w którym główny udział mają limfocyty T powodujące stan zapalny. Jest to powszechnie występującą i przewlekła choroba skóry. Bardzo ważne jest, aby szybko udać się do specjalisty i wprowadzić terapię oczyszczającą oraz zredukować rumień, wyjaśnia Anna Mackojć, trycholog z Instytutu Trychologii.

Aby pozbyć się łojotoku ważne jest aby myć głowę tak często jak to jest potrzebne. Jeśli skóra głowy wymaga aby myć ją codziennie, powinniśmy to robić. Jednak bardzo ważne jest dobranie odpowiedniego szamponu do codziennego mycia. Czy szampon jest właściwy możemy rozpoznać podczas stosowania kiedy skóra nie drapie, nie swędzi, nie mamy łupieżu, ani rumienia. Nie zawsze ten sam szampon służy każdej osobie.

3 poważne oznaki, które świadczą o tym, że Twoje włosy potrzebują przycięcia

Jak wyjaśnia trycholog Polacy źle dobierają szampon, bądź nie umieją myć głowy. Spotykam się z taką tendencją nawet u  80% pacjentów, którzy używają szamponów zbyt agresywnych bo zbyt oczyszczających. Przy nadmiernym używaniu takiego szamponu gruczoły pracują aktywniej, aby nadrobić wydzielanie łojotoku i ponownie go dostarczyć, ponieważ taki szampon zredukował cały biofilm. Osoby, które mają problemy skórne takie jak ŁZS albo łojotok, często sięgają po szampony dziecięce, co nie jest dobrym rozwiązaniem ponieważ każdy szampon jest dedykowany do odpowiedniej skóry. Szampony dziecięce mają inne Ph (ok. 7+) niż u osób dorosłych. – mówi Anna Mackojć, trycholog z Instytutu Trychologii.

Należy również pamiętać o myciu  głowy od razu po intensywnych treningach. Nie powinno czekać się kilka godzin na wieczorne mycie przed pójściem spać. Dodatkowo osoby, które wykonują pracę fizyczną powinny również szczególnie pamiętać o myciu głowy bezpośrednio po pracy, tak samo w przypadku osób uprawiających jogging. Aby utrzymać skórę głowy w dobrej kondycji ważna jest właściwa pielęgnacja, w tym wypadku sprzymierzeńcem może okazać się po prostu dobrze dobrany szampon.

Po zobaczeniu tych zdjęć poważnie zastanowisz się nad skróceniem włosów

CAPILARTE_szampon kuracja butelka_EN-FR
1

Szampon kuracja stymulująca wzrost włosów Dermedic Capilarte

Cena: 50 zł / 300 ml

Kup teraz

Szampon skutecznie oczyszcza włosy i skórę głowy. Wpływa na wydłużenie fazy wzrostu włosa.
Pobudza wzrost nowych, silnych włosów.
Wpływa na zahamowanie nadmiernego efektu łysienia.
Zapewnia zwiększenie objętości i grubości włosów.
Nie narusza fizjologicznej równowagi mikrobiomu skóry głowy.
Składniki aktywne: kompleks Pilotantum™, ekstrakt z komórek macierzystych jabłoni, ekstrakt z bazylii królewskiej, procapil, kofeina, zincidone, D-Panthenol, witaminy E i C, gliceryna.

CAPILARTE serum kuracja_EN-FR
2

Serum kuracja stymulująca wzrost i odrost włosów Dermedic Capilarte

Cena: 51 zł / 150 ml

Kup teraz

Zalecane do problemu okresowego lub przewlekłego wypadania włosów. Znacząco hamuje nadmierne wypadanie włosów oraz stymuluje proces ich odrastania i zagęszczania. Hamuje produkcję dihydrotestosteronu (DHT) – hormonu odpowiedzialnego za skracanie się fazy wzrostu włosów, miniaturyzację mieszków. Poprawia mikrokrążenie w skórze głowy, hroni i regeneruje komórki mieszka włosowego.
Zwiększa objętość oraz polepsza ogólna kondycję włosów.
Łagodzi podrażnienia.
Składniki aktywne: kompleks Pilotantum™, procapil, kofeina, sok z brzozy, D-Panthenol, gliceryna.