Siwienie włosów to zupełnie naturalna rzecz. Jest oznaką starzenia się organizmu. Podobnie jak zmarszczki czy utrata elastyczności skóry, tak samo pierwsze pojedyncze siwe pasma są czymś, co nie powinno nas niepokoić. Sprawa może się skomplikować, jeśli włosy zaczynają starzeć się przedwcześnie, już w wieku 20 czy 30 lat. Przedwczesne siwienie włosów mogą powodować czynniki zewnętrzne. Wiele codziennych nawyków, które mogą wydawać się nieszkodliwe, odciskają piętno na wyglądzie naszych kosmyków. Jak opóźnić siwienie włosów? Są na to sposoby.

Tłusta skóra głowy i przesuszone końce pasm to najgorsze połączenie. Zastosuj się do tych szczegółowych wskazówek pielęgnacji włosów mieszanych

Jak spowolnić siwienie włosów

Promienie UVA i UVB są szkodliwe nie tylko dla naszej skóry, ale również dla włosów. Spędzanie zbyt wiele czasu na słońcu może spowodować wiele nieprzyjemnych konsekwencji. Staną się matowe i przesuszone, podatne na uszkodzenia, a ich kolor staje się mniej wyraźny i blednie. Aby uchronić pasma i utrzymać je w dobrej kondycji, należy pamiętać, aby przed ekspozycją na słońce osłonic kosmyki chustą lub kapeluszem z szerokim rondem.

Wraz z wiekiem obniża się zdolność organizmu do przyswajania wielu składników mineralnych, w tym m.in. krzemu, który ma znaczący wpływ na spowolnienie siwienia włosów. Dlatego też bardzo ważnym czynnikiem jest wzbogacenie codziennej diety o warzywa i owoce, które zawierają w sobie najwięcej cennych składników, witamin (szczególnie witamin z grupy B) i minerałów, które pomogą utrzymać pasma w dobrym stanie. Do jadłospisu warto wprowadzić kasze i mąki pełnoziarniste, pestki słonecznika, pomidory, pomarańcze, soczewicę, fasolę, banany, mango, morele i rodzynki. Dużą zawartość krzemu znajdziemy również w skrzypie polnym i pokrzywie.

Podaruj sobie odrobinę rozluźnienia, stosując ten bardzo prosty zabieg. Gotowy w kilka minut!

Siwienie włosów a palenie papierosów i stres

Palenie papierosów szkodzi naszemu zdrowi, pogarsza kondycję skóry, a ponadto wpływa negatywnie na kondycję włosów. Palenie zwiększa podatność na siwienie pasm. Dym tytoniowy powoduje zmiany w pigmentacji, co z kolei skutkuje szybszym zmatowieniem i zszarzeniem kosmyków. Zmniejsza się ilość produkowanej melaniny. Częstym czynnikiem, który odpowiada za przedwczesne siwienie włosów jest stres. Jego negatywne działanie na organizm może objawiać się na wiele sposobów. Od problemów ze snem, ogólnego osłabienia organizmu, spadku odporności, utraty apetytu, aż po wiele innych czynników. Stres osłabia strukturę włosów, zmienia ich kolor, a także może prowadzić do przedwczesnego wypadania.