Kiedy zaczynasz się interesować świadomą pielęgnacją włosów, jednym z pierwszych terminów na który trafiasz jest równowaga PEH. Mówi się o niej, że jest filarem dbania o włosy i bez niej nie uda się osiągnąć dobrej kondycji pasm. Równowaga PEH to balansowanie między trzema grupami składników kosmetyków. PEH to pierwsze litery słów: proteiny, emolienty, humektanty. Wyjaśnienie skrótu niewiele nam mówi, dlatego w dalszej części wyjaśniamy, co jest czym!

Tłusta skóra głowy i przesuszone końce pasm to najgorsze połączenie. Zastosuj się do tych szczegółowych wskazówek pielęgnacji włosów mieszanych

Równowaga PEH: proteiny

Proteiny to swego rodzaju cegiełki włosów, które nadają objętości. Są w stanie zalepić mikrouszkodzenia i sprawić, że włosy będą wyglądać na zdrowe i błyszczące. Jeśli włosom brakuje protein, są matowe i oklapnięte. Przeproteinowanie ich skutkuje puchem, filcowaniem, splątaniem i charakterystycznym skrzypieniem przy dotykaniu. Jeśli wyobrazisz sobie wagę, to proteiny znajdują się po jednej stronie a humektanty po drugiej. Musi być między nimi równowaga, jednakże nie oznacza to, że musi być tyle samo. Na podstawie prób i błędów określasz, jakie proporcje w pielęgnacji będą idealne dla Ciebie. Zwróć również uwagę na to, że są różne proteiny i włosy mogą nie lubić konkretnego typu, za to inny sprawi, że będą lśniące i miękkie jak nigdy wcześniej.

Równowaga PEH: emolienty

Emolienty otulają włosy, nadając im gładkości i miękkości. To ochrona przed czynnikami zewnętrznymi. W każdej odżywce lub masce znajdziesz emolienty: to niezbędny element pielęgnacji, którego nie unikniesz. Jeśli emolientów jest za mało, pasma stają się suche, sianowate, szorstkie w dotyku. W przypadku zbyt dużej ilości powstaje przyklap, obciążenie a nawet strączkowanie. Emolienty to oleje, silikony, woski itd. Emolienty dopasowujemy do porowatości włosów. Te, które są wysokoporowate będą potrzebować silniejszych emolientów. Emolienty domykaą humektanty i proteiny, dbając o to, aby utrzymywały się na włosach.

Równowaga PEH: humektanty

Celem humektantów jest nawilżenie włosów. Jeśli jest ich za mało, włosy są oklapnięte i matowe. Podobnie, jak w przypadku przeproteinowania, zbyt duża ilość humektantów będzie powodować puch, filcowanie się, plątanie i odgłos skrzypienia przy dotykaniu. Aby zachować równowagę protein i humektantów nie wystarczy używać tyle samo tego i tego. Metodą prób i błędów wypróbuj różne proporcje i rodzaje kosmetyków.

Przedwczesne siwienie włosów. Problem, który dotyka coraz więcej kobiet. Winne są TE rzeczy

Świadoma pielęgnacja

Odpowiednie dobranie kosmetyków to ciągłe eksperymenty i poszukiwanie. Włosy każdej z nas są inne i mają inne potrzeby. Najważniejsze jest indywidualne podejście i cierpliwe zmiany, które pozornie mogą nie mieć znaczenia, jednakże w przypadku Twoich włosów będzie kolosalna różnica. Dlatego właśnie bardzo dużo włosomaniaczek, zwłaszcza początkujących, prowadzi dziennik myć, który pozwala im obserwować i poznawać swoje włosy.