Włosy podobnie jak skóra podlegają procesom starzenia i tak samo szkodzi im promieniowanie UV, które w letnich miesiącach jest szczególnie silne. Często pamiętamy o kremach z filtrem, jednak zapominamy, że także nasze włosy wymagają zastosowania ochrony przeciw promieniom UVA i UVB, szczególnie, gdy nie nosimy nakryć głowy. Jaki wpływ na kondycję włosów ma długotrwała ekspozycja na słońce i jak powinniśmy dbać o nie latem?

ZOBACZ: OBRAZKI, KTÓRE ZROZUMIEJĄ TYLKO POSIADACZKI DŁUGICH WŁOSÓW

Jak słońce oddziałuje na włosy?

W strukturze włosów znajduje się melanina, barwnik w naturalny sposób chroniący włosy przed promieniowaniem UV. Przy zbyt długiej ekspozycji włosów na działanie słońca, przy braku żadnej ochrony, promieniowanie dociera do głębszych warstw włosa poprzez rozchylone łuski, utleniając melaninę i niszcząc białka zawarte w tkance korowej. Powoduje to uszkodzenia, w następstwie których włosy stają się łamliwe. Rozjaśnione słońcem pasma, mogą wydawać się ładne, ale jest to oznaka, że włosy są źle chronione przed słońcem. Także słona woda i chlor sprawiają, że włosy stają się matowe i szorstkie. Połączenie mokrych włosów i słońca, może powodować nasilenie powstawiania uszkodzeń – krople wody, działając jak soczewka, potęgują działanie promieni UV, skupiając je na małej powierzchni.

via GIPHY

Jak skutecznie chronić włosy latem?

Niezwykle ważna jest ochrona włosów za pomocą odpowiednio dobranej pielęgnacji, wzbogaconej o chronne filtry UV, takie jak linia artego Sunrise. Nawilżający i odświeżający szampon do włosów i ciała oraz odżywka w kremie, oprócz właściwości oczyszczających i odżywczych, chronią także włosy oraz skórę głowy przed szkodliwym promieniowaniem UV. Zawarte w nich olejek arganowy i jojoba oraz zioła kanadyjskie, tworzą ochronną barierę i działają przeciwrodnikowo. Uzupełnieniem letniej pielęgnacji może być kosmetyk w wygodniej formie spray’u, który możemy zabrać ze sobą np. do plażowej torby. Odżywczy olejek w spray’u z linii Sunrise, dodatkowo wzmocni działanie filtrów UV i ochroni przed szkodliwym działaniem chlorowanej czy słonej wody.

ZOBACZ KONIECZNIE: CHCESZ MIEĆ PIĘKNE I ZDROWE WŁOSY? OTO CENNE RADY

via GIPHY

Należy także pamiętać o odpowiednim nakryciu głowy. Chustka czy kapelusz noszone podczas silnego słońca, nie tylko pozwolą uchronić włosy przed uszkodzeniami, ale także zapobiegną nadmiernemu przegrzaniu głowy, a w konsekwencji udarowi czy poparzeniom słonecznym.

Jeśli kąpiemy się w morzu czy basenie, pozwólmy wyschnąć włosom w cieniu – suszenie ich na słońcu może powodować dodatkowe uszkodzenia. Nie powinno się też wyciskać mokrych włosów, które są bardziej narażone na łamanie się, niż suche pasma.

via GIPHY

Po przyjściu z plaży należy dokładnie oczyścić włosy z resztek soli morskiej, chloru i piasku szamponem ze słonecznej linii i nałożyć odżywkę, aby je zregenerować. Raz na kilka dni warto dodatkowo zastosować regenerującą maskę.

ZOBACZ: CASTING SUNKISS – ŻEL STOPNIOWO ROZJAŚNIAJĄCY DO WŁOSÓW

Lato to także czas w którym nie należy zapominać o piciu dużej ilości wody. Odpowiednie nawilżenie wpływa pozytywnie nie tylko na nasze samopoczucie ale także na pracę wszystkich narządów, w tym na wygląd skóry i włosów.

Porady urodowe - jak dbać o włosy latem? (FOTO)
artègo Sunrise 6:20 Rio de Janeiro – Nawilżający i odświeżający szampon do włosów i ciała
Pojemność: 250 ml
Cena: 32,90 PLN

Porady urodowe - jak dbać o włosy latem? (FOTO)
artègo Sunrise 6:50 Miami Beach – Odżywka w kremie
Pojemność: 150 ml
Cena: 32,90 PLN

Porady urodowe - jak dbać o włosy latem? (FOTO)
artègo Sunrise 7:40 Cape Town – Odżywczy olejek w spray’u
Pojemność: 150 ml
Cena: 32,90 PLN