Naturalna pielęgnacja to nie chwilowy trend, lecz ważna tendencja na rynku kosmetycznym. Tego typu produkty dobrze wpływają na włosy, a ich zakup jest bardziej ekologiczny. Etykiety kosmetyków do pielęgnacji mogą stanowić jednak zagadkę, a zawiłe nazwy składników wprowadzać w dezorientację.

Na co zwrócić uwagę na opakowaniu produktu?

Etykiety kosmetyków do pielęgnacji włosów nie zawsze są proste do zrozumienia. Długa lista skomplikowanych składników sprawia, że nie zawsze łatwo jest wywnioskować czy kosmetyk należy do grupy naturalnych czy nie – zwłaszcza że zielone opakowania z grafikami roślinnymi często wprowadzają w błąd.

Obecnie naturalne kosmetyki cieszą się dużą popularnością, dlatego wielu producentów wprost umieszcza taką informację na produkcie, najczęściej w dobrze widocznym miejscu. Szukając więc odpowiedzi na pytanie, czy dany preparat jest naturalny, najpierw obejrzyj opakowanie, a potem przeanalizuj skład. Zazwyczaj produkty naturalne oznaczone są w podobny sposób – napisem bądź listkiem.

Warto pamiętać, że producenci mogą umieszczać na opakowaniu symbole sugerujące naturalność produktu (rośliny, drzewka, gałązki), jeśli więc pierwszy raz masz styczność z marką – zwrócić uwagę na skład lub przeczytaj o filozofii firmy na jej stronie internetowej (Resibo umieszcza taką informację w zakładce „O nas”).

Jakie informacje zawierają opakowania naturalnych kosmetyków do włosów?

Kosmetyki naturalne zazwyczaj opatrzone są konkretnymi certyfikatami. To one gwarantują jakość, rzetelność i zgodność produktu z opisem. Prawo nie reguluje standardów, jakie powinien spełniać kosmetyk naturalny, dlatego producenci samodzielnie starają się udowodnić jakość danego produktu, zdobywając konkretne certyfikaty i umieszczając ich symbole na opakowaniach. Dotyczy to zarówno kosmetyków do twarzy, ciała, jak i włosów.

W Polsce najczęściej spotykanymi certyfikatami są: Cosmebio, Cosmos Organic, Cosmos Natural, Ecocert i Demeter. Kupując produkty, na których opakowaniu widnieją wymienione certyfikaty, masz pewność, że kosmetyk jest naturalny, a w jego składzie nie znajdują się substancje chemiczne (albo ich udział jest minimalny).

Czego nie mają w składzie naturalne kosmetyki do włosów?

Kosmetyki naturalne, jak wskazuje nazwa, produkowane są bez substancji chemicznych. W ich składzie nie powinny się znajdować sztuczne dodatki, takie jak SLS, glikoli, PEG. Naturalne kosmetyki do włosów nie zawierają silikonów, parabenów i detergentów.

Nie każda substancja chemiczna ma zły wpływ na włosy, jednak wprowadza się ją do środowiska wraz z wodą używaną w trakcie mycia. Kosmetyki dedykowane konkretnym kuracjom i typom włosów zawierają czasem mocne detergenty, na przykład:

  • parabeny, które przedłużają termin przydatności produktu oraz blokują rozwój bakterii i drobnoustrojów;
  • silikony, które nadają kosmetykom jedwabistą konsystencję, a włosom gładkość.

Takie działanie jest jednak najczęściej wyłącznie powierzchowne i choć nie zrobi włosom krzywdy – nie jest ekologiczne. Spokojnie można więc z nich zrezygnować, szukając alternatywy w produktach naturalnych. Jeśli więc na opakowaniu zobaczysz wymienione wyżej składniki – kosmetyk nie jest w żadnym stopniu naturalny.

Jakie składniki zawierają naturalne kosmetyki do włosów?

Naturalne kosmetyki do włosów mają często znacznie krótsze listy składników niż kosmetyki zawierające substancje chemiczne. Nie oznacza to jednak, że ich skład jest gorszy, w większości przypadków jest wręcz odwrotnie. Składy naturalnych kosmetyków do włosów uboższe są o sztuczne wypełniacze, silikony i detergenty, dlatego są prostsze i krótsze.

Naturalne preparaty zawierają w sobie różnego rodzaju oleje, na przykład:

  • arganowy,
  • eukaliptusowy,
  • lawendowy.

Oprócz tego na etykietach można znaleźć informację dotyczącą obecności protein z ryżu lub owsa. Często spotykanym składnikiem naturalnych kosmetyków jest również aloes.

Skład naturalnych kosmetyków do włosów zdecydowanie nie jest ubogi. Ze względu na obecność olejków, te produkty często charakteryzują się pięknym zapachem i pożądanymi właściwościami. Naturalna odżywka do włosów wnika w strukturę włosa i choć jej działanie może nie być widoczne od razu po pierwszym użyciu (jak w przypadku powierzchownego efektu wynikającego z obecności silikonów), to taka kuracja z pewnością przyniesie lepszy i długofalowy efekt.

Dlaczego warto stosować naturalne produkty do włosów?

Naturalne kosmetyki do włosów charakteryzują się przede wszystkim dobrym, pozbawionym substancji chemicznych składem. Nie zawierają sztucznych dodatków i w znacznie mniejszym stopniu narażają skórę głowy na podrażnienia lub alergie. Naturalny szampon do włosów jest łagodniejszy i zazwyczaj również hipoalergiczny. Kosmetyki naturalne to bezpieczniejszy wybór dla włosów, skóry głowy i zdrowia.

Kosmetyki naturalne to również lepsza alternatywa dla środowiska i zwierząt. Składniki takich preparatów pozyskiwane są zazwyczaj w sposób ekologiczny i szanujący naturę. Opakowania zwykle nadają się do recyklingu i pozbawione są plastikowych części. Naturalne produkty w ogromnej większości nie są również testowane na zwierzętach.

 

Artykuł partnera