Aby zachować włosy w dobrej kondycji, poprawić ich wygląd i cieszyć się efektem zdrowych, mocnych i sprężystych pasm, warto przyjrzeć się temu, co ląduje na naszym talerzu. Oprócz genetyki, czynników środowiskowych i odpowiednio dobranej pielęgnacji, to, co jemy również nie pozostaje bez znaczenia. Oto dieta na piękne włosy – sprawdź, jakie składniki warto włączyć do codziennych potraw.

Czy oczyszczanie włosów to tylko ich mycie? Odpowiada trycholog Anna Mackojć z Instytutu Trychologii

Przede wszystkim pamiętaj o diecie bogatej w składniki odżywcze, która jest odpowiednio przystosowana do Twojego wieku i poziomu aktywności fizycznej. Przetworzona żywność jest kaloryczna, ale uboga w składniki odżywcze. Jeśli skupisz się na jedzeniu pełnowartościowych produktów spożywczych – wygląd Twoich włosów z pewnością się poprawi.

Dieta na piękne włosy – składniki

Białko

Nasze włosy są zbudowane z białka, więc to oczywiste, że ten składnik odgrywa kluczową rolę w ich kondycji. Spożywanie diety o zbyt niskiej zawartości białka może prowadzić do suchych, łamliwych włosów, a nawet ich wypadania. W jakich produkatch znajdziemy ten składnik? Postaw na orzechy, nasiona, rośliny strączkowe, mięso i ryby.

Witaminy z grupy B

Obejmują grupę witamin, z których wiele odpowiada za utrzymanie silnych włosów, poprawę krążenia i stymulowanie mieszków włosowych do wzrostu zdrowych włosów. Odgrywają również rolę w ograniczaniu ich wypadania.

Witaminy z grupy B, które pomogą poprawić wygląd włosów to przede wszystkim: witamina B2 (ryboflawina), niacyna, kwas pantotenowy, kwas foliowy, B6 i B12 oraz biotyna.

Żródłem witamin z grupy B są jajka, kurczak, łosoś, halibut, komosa ryżowa, płatki owsiane, brązowy ryż i zielone warzywa liściaste.

Żelazo

Bardzo niski poziom żelaza we krwi zakłóca dostarczanie składników odżywczych do mieszka włosowego, co z kolei przerywa naturalny cykl wzrostu włosów i powoduje ich wypadanie. Zapewnienie wystarczającej ilości tego ważnego składnika odżywczego w diecie ma kluczowe znaczenie dla włosów.

Żelazo pochodzące od zwierząt znajdziesz w czerwonym mięsie, kurczaku i rybach, a żelazo pochodzące z roślin w soczewicy, zielonych warzywach liściastych, pestkach dyni i suszonych morelach. Należy pamiętać, że witamina C pomaga zwiększyć wchłanianie żelaza, podczas gdy spożywanie w tym samym czasie wapnia może zakłócić ten proces.

Witamina E

Witamina E to kolejny silny przeciwutleniacz, który pomaga chronić komórki przed uszkodzeniem. Utrzymywanie w diecie odpowiedniej ilości pokarmów bogatych w witaminę E pomoże więc uchronić włosy przed słońcem, zimnem i innymi szkodliwymi czynnikami środowiskowymi.

Migdały i inne orzechy są doskonałym naturalnym źródłem witaminy E, podobnie jak kiełki pszenicy, nasiona słonecznika i zielone warzywa liściaste.