Kręcone włosy mogą być zarówno największym atutem, jak i zmorą właścicielki bądź właściciela. Przede wszystkim wyglądają o niebo lepiej niż proste, długie włosy. Nadają charakteru, pazura i upiększą każdą twarz. Wymagają jednak specjalnej troski, a często wyprowadzenie ich na dobrą drogę to długa i wyczerpująca rzecz. Mając kręcone włosy, ciężko o wyjście z domu “zaraz po obudzeniu” – struktura włosa kręconego jest o niebo bardziej wymagająca niż te z natury proste. Jak zatem dbać i pielęgnować kręcone włosy?

ZOBACZ TEŻ: JAK KECZUP POMIDOROWY DZIAŁA NA WŁOSY? MY TEŻ TEGO NIE WIEDZIAŁYŚMY

Dlaczego włosy się kręcą?

Na pewno zastanawiasz się, dlaczego niektórym osobom łatwiej kręcą się włosy, a inni mają z tym duży problem, nawet przy stosowaniu mocnych kosmetyków czy narzędzi. Odpowiedź jest prosta – ich struktura jest zupełnie inna. To, co może dziwić, to fakt, że włos kręcony jest lżejszy od prostego. Dzięki temu może się swobodnie zwijać, a nie opadać. To też stanowi duży problem dla samego włosa, bo przez lekkość łatwiej ulegają przesuszeniom i są bardziej podatne na łamanie się. Wiele osób poleca mycie ich w delikatnych szamponach, bardziej naturalnych i ekologicznych, czyli tych głównie skierowanych do małych dzieci i niemowląt.

Jak myć włosy kręcone?

Struktura włosa kręconego jest bardzo delikatna i łatwo ją uszkodzić, dlatego podczas mycia trzeba uważać i robić to bardzo uważnie. Przede wszystkim warto zacząć od odpowiedniego szamponu, dostosowanego do włosów kręconych. Poleca się też spłukiwanie go nie ciepłą, a chłodnawą wodą, która domyka łuski włosów i tym samym chroni je przed uszkodzeniami. Fryzjerzy zalecają też następnie osuszanie włosów ręcznikiem, poprzez dociskanie do konkretnych pasm włosów, bez machania czy gwałtownego pocierania włosów.

Czy warto nieustannie czesać kręcone włosy?

Częste przeczesywanie włosów może kończyć się kołtunieniem włosów i uszkadzaniem struktury włosa. Warto zatem ograniczyć czesanie do minimum, tak, by jak najmniej ingerować w jego naturalny wzrost. Do włosów kręconych poleca się grzebienie z grubymi zębami, szczotki Tangle Teezer bądź drewniane szczotki, które pomagają unikać zbędnego elektryzowania się włosów.

ZOBACZ TEŻ: PRZYCZYNY WYPADANIA WŁOSÓW – BYĆ MOŻE SZUKASZ NIE TAM, GDZIE TRZEBA

Czy kręcone włosy potrzebują nawilżenia?

W związku z tym, że kręcone włosy szybko się przesuszają, potrzebują dogłębnego nawilżenia, które jednak nie obciąży ich włosów. Warto jednak wybierać specyficzne maski, najlepiej te w kremie, które są dostosowane do kręconego włosa. Dlatego zaleca się nakładanie maski na włosy, zwijanie włosów w kok i owijanie ich ręcznikiem. W ciepłym zwiniątku, maska lepiej się wchłonie we włosy oraz skórę głowy i pozostawi je sprężyste.

Jak suszyć włosy kręcone?

W związku z tym, że kręcone włosy mają większą tendencję do puszenia się i elektryzowania, warto wybierać suszarki, które mają funkcję jonizacji, opcję suszenia chłodnym powietrzem oraz stopnie regulacji wywiewu. Włosy trzeba suszyć poprzez kierowanie strumienia powietrza zgodnie z kierunkiem porostu włosów, co pozwoli na domykanie się łusek we włosach i ograniczy tym samym ich puszenie.

Jakie kosmetyki wybierać dla włosów kręconych?

Największym problemem włosów kręconych jest brak nawilżenia, szybkie tracenie blasku oraz tendencja do puszenia się pod wpływem wilgotnego powietrza. Aby zachowały swój zdrowy wygląd, trzeba je odpowiednio nawilżać i odżywiać, a także dbać o suplementację w diecie. Zaleca się wybieranie delikatnych i nie obciążających włosów formuł, które nie sprawią, że włosy “oklapną” zaraz po umyciu. Warto wybierać również te, które nie zawierają alkoholu – to właśnie on skutecznie wysusza pasma włosów i prowadzi do elektryzowania się włosów.

ZOBACZ TEŻ: Olejowanie – sposób na zdrowe i mocne włosy

Olejowanie włosów kręconych: tak czy nie?

Ze względu na ich puszenie się i tendencję do łamania, olejowanie jest idealne dla włosów kręconych. Nie ma jednak jednego sposobu i rodzaju oleju, który sprawdzi się u każdej kobiety. Warto jednak podpytać o to swojego fryzjera, który mając fachową i profesjonalną wiedzę na ten temat, z pewnością wskaże najlepsze preparaty dla naszych włosów. Warto jednak zainteresować się tematem, ponieważ olejowanie to doskonały sposób na odżywienie i wydobycie piękna kręconych włosów.