Nie każda z nas rodzi się z idealnie wygładzonymi włosami. Kiedy nasze kosmyki się kręcą lub puszą, a my mamy ochotę na zmianę fryzury, najczęściej sięgamy po prostownicę. Niestety, to może je mocno osłabić, zniszczyć, a nawet doprowadzić do ich wypadania. Jakich błędów należy zatem unikać, prostując włosy?

7 sexy fryzur dla półdługich włosów

Jakich błędów należy unikać przy prostowaniu włosów?

Prostowanie mokrych włosów

Nigdy nie należy prostować mokrych włosów. Woda wewnątrz włosa może się przekształcić w parę, co spowoduje uszkodzenia struktury kosmyków. Poza tym mokre włosy są bardziej narażone na łamanie.

Używanie prostownicy codziennie

Wysoka temperatura bardzo szkodzi włosom. Osłabia je, sprawia, że stają się łamliwe i wypadają, przesusza czuprynę i zamienia włosy w tzw. „siano”. Prostownica użyta raz na jakiś czas nie jest grzechem, ale codzienne katowanie nią włosów to olbrzymi błąd. Nie nadążysz wtedy z odżywieniem i zregenerowaniem włosów, a szkody na twojej głowie będą naprawdę duże.

Brak termoochrony na włosach

To jeden z najważniejszych błędów. Włosy są narażone na uszkodzenia termiczne podczas prostowania. Dlatego ważne jest, aby zawsze używać produktu do ochrony przed ciepłem przed rozpoczęciem zabiegu. Produkty termoochronne tworzą na włosach otoczkę chroniącą je przed działaniem wysokiej temperatury.

Zbyt wysoka temperatura prostownicy

Używanie zbyt gorącej prostownicy może prowadzić do przesuszenia i uszkodzenia kosmyków. Dla większości typów włosów temperatura między 160°C a 190°C jest wystarczająca.

Zbyt długie trzymanie prostownicy na jednym miejscu

Przytrzymywanie prostownicy na jednym fragmencie włosów przez zbyt długi czas może prowadzić do przypalania i uszkadzania włosów. Staraj się płynnie przesuwać prostownicę po włosach.

Nieważne, czy prostujesz włosy prostownicą, czy szczotką – nigdy, przenigdy nie szarp włosów. Kosmyki tego nie tolerują – osłabną, połamią się, zaczną wypadać. Źle na nie działa szybkie pocieranie ręcznikiem, gdy są mokre, a co tu dopiero wspominać o szarpaniu ich prostownicą albo szczotką. Rozwiązanie: traktuj swoje włosy łagodnie. Poświęć im trochę więcej czasu, ułóż je starannie i spokojnie wymodeluj aż do ostatniego kosmyka. To dość pracochłonne, ale lepsze niż szarpanie włosów bez opamiętania różnymi urządzeniami i przyborami kosmetycznymi.

Brak pielęgnacji po prostowaniu

Po prostowaniu włosy mogą być przesuszone, dlatego ważne jest, aby dostarczyć im odpowiednią pielęgnację. Ale nie tylko wtedy – pamiętaj, aby systematycznie je nawilżać i odżywiać. Regularnie sięgaj po odżywki, nawilżające szampony i maski regenerujące do włosów. Pokochaj również olejowanie, które sprawi, że twoje włosy z czasem staną się miękkie i błyszczące. Po prostu dbaj o swoje kosmyki, a będą wyglądały naprawdę dobrze. I przede wszystkim będą zdrowe.

Jadłospis na cudowne włosy i mocne paznokcie. Te produkty sprawią, że zaczną wyglądać pięknie jak nigdy dotąd