Coraz więcej osób wyraża swoje zaniepokojenie ilością chemikaliów znajdujących się w produktach do pielęgnacji włosów. Właśnie ze względu na te obawy popularność zdobywa metoda mycia włosów bez szamponu. To nowe podejście do pielęgnacji opartej na bardziej naturalnym sposobie zadbania o włosy i skórę głowy. Czy mycie włosów samą wodą przynosi korzyści? Jak przeprowadzić taki zabieg i jakich efektów można się spodziewać?

Na czym dokładnie polega metoda mycia włosów samą wodą?

Skóra głowy wytwarza naturalne oleje nazywane sebum, które natłuszczają włosy. W ten sposób pasma i skalp są chronione przed nadmiernym wysuszaniem. Stosując szampon wraz z zanieczyszczeniami i resztkami produktów do stylizacji włosów usuwane jest także sebum, a to może doprowadzić do utraty nawilżenia. Pasma mogą stać się matowe, suche i łamliwe.

Co prawda zastosowanie odżywki wspiera procesy naprawcze. Zawarte w niej witaminy i inne składniki odżywcze sprawiają, że pasma są nawilżone i bardziej odporne na uszkodzenia. Zwolennicy metody mycia włosów bez szamponu twierdzą jednak, że w porównaniu z oleistą wydzieliną produkowaną przez skórę głowy działanie odżywki jest mniej skuteczne.

Wiele osób uważa także, że skóra głowy ma tendencję do kompensowania łoju usuniętego szamponem poprzez wytwarzanie większej ilości sebum.

Dla kogo sprawdzi się mycie włosów bez szamponu?

Metodę tę mogą wypróbować przede wszystkim osoby, których włosy są szorstkie w dotyku, matowe i przesuszone. W trakcie tzw. kuracji sebum zaleca się, aby pamiętać o kondycjonowaniu pasm. Zaraz po umyciu włosów i skóry głowy wodą, warto sięgnąć po odżywkę, która dodatkowo pomoże zatrzymać wilgoć. Pominięcie szamponu pomoże także na dokładne rozprowadzenie sebum na długości włosów. A to może sprawić, że będą one bardziej błyszczące.

Jak używać wody ryżowej na włosy? Zastosuj ją zamiast odżywki – efekt mocno Cię zaskoczy

Czy da się umyć włosy samą wodą? Jak przeprowadzić zabieg

Najlepszym sposobem na wypróbowanie metody  jest powolne zmniejszanie częstotliwości mycia włosów szamponem. Stopniowe odstawianie produktu zamiast nagłego przerwania pozwoli skórze głowy przyzwyczaić się do nowego sposobu pielęgnacji. Początkowo można zaobserwować nadmierną produkcję sebum, a włosy i skóra głowy stają się bardziej tłuste i świecące niż zwykle. Przed umyciem włosów wodą zaleca się dokładne wyszczotkowanie. Zarówno pasm, jak i skóry głowy. Czynność ta ma pomóc w dokładnym rozprowadzeniu sebum na całej długości kosmyków. W trakcie mycia warto wykonać masaż skóry głowy, a strumień wody kierować od nasady aż po końce włosów.

Mycie włosów samą wodą. Zalety

Wiele osób, które wypróbowało metodę mycia włosów samą wodą uważa, że powodem, dla którego zdecydowali się na zmianę pielęgnacyjnej rutyny było silnie wysuszające działanie szamponów. Przechodząc na łagodniejsze oczyszczanie skóra głowy może odpocząć. Ryzyko pojawienia się łupieżu, uczucia swędzenia i zaczerwienienia skalpu zmniejsza się.

Woda może skutecznie usunąć brud, kurz i inne (rozpuszczalne w wodzie) zanieczyszczenia z włosów i skóry głowy. A to wszystko bez pozbawiania skalpu nagromadzonej warstwy sebum. Warto również pamiętać o tym, że częstotliwość mycia włosów bez szamponu zależy od wielu czynników, m.in. rodzaju włosów oraz pracy gruczołów łojowych.

Jeśli chodzi o korzyści z kuracji, większość osób stwierdziło, że mycie włosów samą wodą pomaga zdyscyplinować pasma. Stają się one mniej podatne na puszenie i plątanie. Stały się także nawilżone i błyszczące.

Wady mycia włosów bez szamponu

Łój, który gromadzi się na skórze głowy powoduje jej słabsze dotlenienie i zaburzenie naturalnego mikrobiomu. Pominięcie zastosowania szamponu ma też inną wadę. Mianowicie oczyszczenie skóry głowy nie jest aż tak dokładne. Sama woda nie jest tak skuteczna w usuwaniu wszystkich zanieczyszczeń. Resztki produktów do stylizacji i brud mogą nadal zalegać na skalpie. Sama stylizacja włosów również może powodować sporo komplikacji. Szczególnie przez kilka pierwszych tygodni, pasma są przyklapnięte, tracą lekkość i objętość.

5 naturalnych składników, które możesz dodać do szamponu, by Twoje włosy rosły jeszcze szybciej

Naturalne alternatywy

Zamiast zupełnego pominięcia stosowania szamponu, możesz zamienić go na inny, naturalny składnik. Soda oczyszczona wymieszana z wodą tworzy środek złuszczający, który eliminuje zabrudzenia i sebum ze skóry głowy, pozostawiając uczucie świeżości. Należy jednak pamiętać o tym, że ta naturalna mieszanka może wysuszać pasma i powodować, że z czasem staną się szorstkie i matowe.

Jeśli masz włosy farbowane, wypróbuj ocet jabłkowy. To środek antyseptyczny, który eliminuje bakterie i mikroorganizmy grzybicze. Deliktanie oczyszcza i przywraca naturalne pH skórze głowy.