Kubeczkowa metoda mycia włosów to ekologiczny i ekonomiczny sposób na to, by zadbać o kondycję włosów i skóry głowy. Dzięki tej specyficznej technice niwelujesz ryzyko podrażnień, dokładnie oczyszczasz pasma z resztek kosmetyków i innych nagromadzonych zanieczyszczeń, a także przedłużasz ich świeżość. To także genialny patent na to, by wydawać mniej pieniędzy na szampon.

Po co rozwadniać szampon, czyli na czym polega metoda kubeczkowa?

Tradycyjna metoda mycia włosów polega na zaaplikowaniu sporej ilości szamponu bezpośrednio na pasma i skórę głowy. Następnie pod wpływem tarcia wytwarzana jest piana, która ma dokładnie usuwać sebum, resztki kosmetyków do stylizacji, pot i inne nagromadzone zanieczyszczenia. Metoda kubeczkowa działa zupełnie inaczej. Skupia się na wcześniejszym przygotowaniu prostego roztworu z wody i szamponu. Do małej buteleczki bądź wąskiego pojemnika wystarczy wlać oba składniki i dokładnie je wymieszać. Tak przygotowaną mieszankę należy nałożyć na skalp i pasma oraz wykonać delikatny masaż. To prosty i skuteczny sposób na to, by ochronić wrażliwą skórę głowy oraz delikatnie oczyścić włosy na ich długości, nie narażając ich na przesuszenie i zbyt mocne tarcie.

Metoda kubeczkowa: proporcje wody i szamponu

To, ile wody i szamponu użyć podczas korzystania z metody kubeczkowej zależy od długości i rodzaju włosów. Nie bez znaczenia jest też kondycja skóry głowy oraz to, jakiego szamponu używamy. Z czasem każda włosomaniaczka wypracowuje własny sposób i wie, jakie proporcje sprawdzają się najlepiej. Na początku warto skorzystać ze standardowego wzoru i do jednej łyżki szamponu dodać jeszcze 6-7 łyżek wody. Tak przygotowany roztwór wystarczy już tylko dokładnie wymieszać, a powstałą pianą umyć skalp i oczyścić pasma.

Mycie włosów samą wodą. Czy to ma sens? Jakie są korzyści z mycia włosów bez szamponu?

Metoda kubeczkowa a szampon w kostce

Ten sposób mycia włosów możesz wykorzystać nie tylko wówczas, gdy do oczyszczania włosów i skóry głowy stosujesz płynne kosmetyki. Jeśli jesteś zwolenniczką szamponu w kostce również możesz wykorzystać metodę kubeczkową. Wystarczy, że rozpuścisz w wodzie mały kawałek i dokładnie wstrząśniesz mieszanką, by zyskać pieniącą się konsystencję. Następnie wystarczy zaaplikować ją na skalp, a resztą roztworu spłukać włosy na całej ich długości. Dzięki temu nie musisz pocierać kostką o włosy i co ważne – wykorzystasz mniej produktu.

Metoda kubeczkowa mycia włosów: kto powinien z niej skorzystać?

Metoda  kubeczkowa sprawdzi się przede wszystkim dla osób, których skóra głowy jest wrażliwa, a włosy przesuszone. Dzięki temu, że wcześniej wytwarzamy pianę w małej buteleczce lub pojemniku ograniczamy tarcie włosów, a dodatkowo zapobiegamy ich mocnemu splątaniu. Dodatkowo w ten sposób zwiększamy wydajność produktu – szampon wystarcza na dłużej, co przekłada się na oszczędność. Trzeba także pamiętać o tym, że rozcieńczony kosmetyk działa skutecznie, a jednocześnie delikatnie – nie podrażnia ani nie przesusza skóry. Łatwiej jest go rozprowadzić i zmyć, co z kolei zmniejsza ryzyko podrażnień i uczucie swędzenia wywołanych niedokładnym spłukaniem kosmetyku.