Mycie włosów – może się wydawać, że nie ma nic prostszego. Wystarczy zmoczyć włosy, wmasować w nie szampon, spłukać i gotowe. Nic bardziej mylnego! Okazuje się, że niemal każdy z nas wykonuje tę banalną czynność ŹLE.

Co skóra głowy i włosy próbują powiedzieć o Twoim zdrowiu?

Jak więc robić to prawidłowo, by cieszyć się czystymi, zdrowymi i lśniącymi włosami?

Oto instrukcja.

Krok 1.
Pierwszym – podstawowym – krokiem w myciu włosów jest ich dokładne rozczesanie, które zapobiegnie powstawaniu kołtunów podczas mycia.

Peeling skóry głowy – dlaczego nie powinnyśmy pomijać tej czynności?

Krok 2.
Rozczesane włosy i skórę głowy moczymy następnie letnią wodą.

Mycie wstępne

Krok 3.
Teraz przyszedł czas na mycie wstępne, które zbierze z włosów i skóry nagromadzone kosmetyki i kurz. W tym celu nałóż na dłoń naprawdę małą ilość szamponu i spień go jeszcze na dłoni. Następnie okrężnymi, delikatnymi ruchami wmasuj go w skórę i spłucz letnią wodą.

Krem do rąk na końcówki włosów? Poznaj wszystkie zastosowania, o których nie miałaś pojęcia

Dłuższy masaż zostaw na później, kiedy usuniesz już brud z włosów. Inaczej wmasujesz go tylko w skórę głowy, powodując osłabienie cebulek, przetłuszczanie się włosów czy inne problemy skórne. Pamiętaj też, by nie drapać skóry paznokciami ani nie trzeć włosów. Koliste ruchy i spływająca piana wystarczą, by oczyścić włosy.

Mycie zasadnicze

Krok 4.
Po myciu wstępnym nadeszła pora na mycie zasadnicze. Postępuj podobnie jak w przypadku mycia wstępnego, jednak poświeć więcej czasu na masaż skóry głowy, który dokładnie ją oczyści i pobudzi cebulki do wzrostu. Pamiętaj, że mycie włosów w rzeczywistości jest myciem skóry głowy! Spływająca piana wystarczająco oczyści nasze włosy, nie musisz ich więc trzeć rękami.

Ariana Grande zszokowała fanów. Rozpuściła włosy

Krok 6.
Szampon spłucz obficie letnią wodą, dokładnie zmywając go ze skóry i włosów.

Krok 7.
Odciśnij nadmiar wody ręczniczkiem papierowym, miękkim ręcznikiem lub bawełnianym t-shirtem. Nie trzyj, nie pocieraj, ani nie wyciskaj nim włosów na siłę.

Zastąpią spinki do włosów. Oto najmodniejszy dodatek tej zimy

Krok 8.
Na wilgotne, odciśnięte z nadmiaru wody włosy nałóż odżywkę, która przywróci im naturalną warstwę lipidową, zapobiegając ich wysuszeniu. Nie nakładaj jej u nasady – odżywka w przeciwieństwie do szamponu jest przeznaczona do WŁOSÓW a nie SKÓRY.

Domowa maseczka na noc. Zregeneruje i odżywi włosy

Krok 9.
Odżywkę spłucz chłodną wodą, która domknie łuski włosa, zapobiegając ich puszeniu. I ponownie — delikatnie odciśnij nadmiar wody.

Krok 10.
Nie rozczesuj włosów na mokro. Mokre włosy są bardzo podatne na uszkodzenia, ich czesanie tylko je połamie i powyrywa. Poczekaj aż lekko wyschną i dopiero wtedy rozczesz je szczotką, zaczynając od końcówek, kierując się ku górze.

Włosy: krótkie czy długie? To cięcie łączy w sobie obie długości

W miarę możliwości pozwól im naturalnie wyschnąć.