Kanony piękna, tak jak i sposoby dbania o urodę, znacząco zmieniały się na przestrzeni wieków. I chociaż zdecydowana większość metod z przeszłości wzbudza w nas ogromne zdziwienie, wśród nich znajdziemy i takie, które sprawdzą się także dzisiaj.

Piękno z przeszłości: zabieg ujędrniający na piersi z 1930 roku

Pielęgnacja w XIX wieku opierała się przede wszystkim na naturalnych składnikach i chociaż wiele z przepisów to domysły, a nie badania naukowe, wraz z rozwojem nauki, udało się potwierdzić ich zbawienne działanie dla urody. Tak jest chociażby z maską do włosów, na którą przepis znajdziemy w poradniku dla kobiet Przewodnik dla dam, czyli rady dla płci pięknej z 1842 roku.

Bierze się zołtko od jaja surowe,
rozbija się, macza się w niem ręką i
wycierają sie włosy po kilka razy,
potem czeszą się mocno gęstym grzebieniem.

Przepis na piękno z 1975 roku. Tak o urodę dbały kobiety

Maska miała wzmocnić włosy, ograniczyć ich przetłuszczanie, a także przyspieszyć wzrost. I faktycznie, jajko do dzisiaj jest jednym z bardziej cenionych składników domowych maseczek. Dzięki zawartości lecytyny dokładnie oczyszcza włosy, zbierając nadmiar sebum, a dzięki zawartości wielu minerałów i witamin, dogłębnie je odżywia, a także pomaga w walce z łupieżem.

Czesanie włosów – fundament w ich codziennej pielęgnacji

Regularne stosowanie jajka na włosy, znacząco poprawi ich kondycję, nadając im przyjemniej miękkości, a także ograniczy ich wypadanie i przetłuszczanie. Wystarczy, że roztrzepane jajko nałożymy na włosy, które następnie owiniemy ręcznikiem, a po upływie 20 minut spłuczemy chłodną wodą i wymyjemy szamponem.