Zimą stan włosów pogarszają ujemne temperatury i suche powietrze w pomieszczeniach, zaś latem – promienie słoneczne, kąpiele w morzu i basenie. I chociaż nie możemy kontrolować pogody, możemy skupić się na niektórych czynnikach przyczyniających się do kondycji naszych włosów. Oczywiście istnieje wiele wskazówek dotyczących nawilżania włosów, o których wszyscy słyszeliśmy, ale jest też sporo złych nawyków, które potajemnie pozbawiają włosy poziomu nawilżenia.

Szczotkowanie

Chociaż może się wydawać, że szczotkowanie jest dobre dla włosów, to w rzeczywistości przynosi korzyści tylko wtedy, gdy wykonujemy tę czynność delikatnie. Jeśli szarpanie i ciągnięcie brzmią jak dobrze znane hasła to znak, by zacząć nieco łagodniej traktować kosmyki. Istnieje kilka sposobów na zminimalizowanie uszkodzeń i łagodniejszy proces pielęgnacji włosów. Na początek upewnij się, że szczotkujesz od końca do nasady, aby zapobiec dalszemu plątaniu. A gdy rozczesujesz włosy po umyciu, pamiętaj by wcześniej wsmarować w nie kilka kropel zmiękczającego olejku, np. arganowego.

Przetłuszczanie się włosów może powodować ich wypadanie

Używanie produktów nieodpowiednich do rodzaju włosów

To kolejna przyczyna przesuszonych włosów. Zrozumienie ich specyficznych potrzeb może zająć trochę czasu. Na przykład kręcone pasma są bardziej podatne na wysuszenie ze względu na ich kształt i teksturę. O wiele łatwiej jest naturalnym olejkom ze skóry głowy wędrować po prostych, cienkich włosach, niż przedzierać się przez spirale i zagięcia, które są przecież charakterystyczne dla włosów kręconych. Jeśli masz kręcone lub szorstkie włosy, stosuj maskę głęboko pielęgnującą 1-2 razy w tygodniu, a po umyciu zawsze pamiętaj o odżywce bez spłukiwania.

Codzienna stylizacja „na gorąco”

Bez względu na rodzaj włosów, jeśli stosujesz stylizację z użyciem lokówki czy prostownicy, prawdopodobieństwo tego, że ulegną zniszczeniu i wysuszeniu jest o wiele większe. Kiedy już używasz tego typu urządzeń, zawsze pamiętaj o środku chroniącym przed działaniem wysokich temperatur. Dodatkowo przez co najmniej jedno lub dwa mycia w tygodniu odstaw na bok suszarkę, aby dać włosom odpocząć od ciepła.

Stare i postrzępione ręczniki

Innym często pomijanym czynnikiem, który może przyczynić się do przesuszenia włosów, jest używanie starych, postrzępionych ręczników. Im bardziej szorstka tkanina, tym następuje mocniejsze tarcie ręcznika o twoje włosy, a to już prosta droga do uszkodzenia łusek włosa.

Niestosowanie olejków do pielęgnacji włosów

A to najskuteczniejsze środki nawilżające. Odpowiednio zaaplikowane na włosy nie obciążą ich i nie doprowadzą do szybszego przetłuszczania się skóry głowy. Wystarczy niewielka ilość, aby uszczelnić pasma i stworzyć skuteczną barierę ochronną. Włosy natychmiast stają się miękkie i lśniące.

odzywka do włosów anwen
1

Odżywka do włosów o wysokiej porowatości

Anwen

28,99 zł

Kup teraz
płukanka z octem malinowym
2

Płukanka z octem malinowym

Yves Rocher

36,90 zł

Kup teraz
szampon ryżowy w piance
3

Lekki ryżowy szampon w piance

HairBoom

25,00 zł

Kup teraz
kaminomoto odżywka do włosów
4

Odżywka do włosów

Kaminomoto

87,17 zł

Kup teraz
maska do włosów
5

Nawilżająco-regenerująca maska do włosów

Revoss

19,99 zł

Kup teraz
mgiełka do włosów
6

Mgiełka do włosów z filtrami uv

Anwen

43,00 zł

Kup teraz
odżywka pat&rub
7

Odżywka do włosów

Pat&Rub

59,99 zł

Kup teraz
suplementy do włosów
8

Suplementy do włosów

Medilâge cheveux femme

430,00 zł

Kup teraz
odżywka do włosów only bio
9

Odżywka domykająca łuskę włosa

OnlyBio

22,99 zł

Kup teraz
maska do włosów anwen
10

Wygładzająca maska do włosów

Garnier

17,99 zł

Kup teraz
lniana odżywka do włosów barwa
11

Wygładzająca włosy odżywka

Barwa naturalna

10,49 zł

Kup teraz